Expo 2020 Dubai için dev kubbe hazırlandı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde  (BAE) beklenen etkinlik Expo 2020 için Dubai’de Al Vasl Meydanı’nın inşaat çalışmaları tamamlandı. Etkinlik sırasında projektörlerin yansıtılacağı kubbe yapısına dev panellerin monte edildi.

Sahanın kubbesinin 14 ayda tamamlandığı ve fuarın 15 bin alanı içereceği belirtildi.

YAPILAN KUBBE PİSA KULESİ’NİN BOYUNU AŞTI

Gayrimenkul Geliştirme ve Teslimat İcra Kurulu Başkanı Mühendis Ahmed el-Hatib, planlanan programa göre Al Vasl Meydanı’nın, elektrik, ışıklandırma, bahçe ve su hizmetleri dahil olmak üzere tüm bileşenleri ile Nisan 2020’de tamamen tamamlanmış olacağını belirtti. Aylarca süren sıkı çalışma ve dikkatli planlama sayesinde dev Al Vasl Meydanı’nın, dünyanın en büyük etkinliği Expo 2020 Dubai için baş tacı olacağını ifade etti.

Sözlerinin devamında, devasa çelik kubbenin üzerine dev panelleri yerleştirmenin saatler süren titiz ve dikkatli bir çalışmayla gerçekleştiğini, kubbenin hacminin 724 bin metrekare ve İtalya’daki Pisa kulesini aşarak boyunun 67,5 metre yüksekliğe sahip olduğunu söyledi.

Bu devasa çalışmayı yöneten Expo 2020 Dubai’de Gayrimenkul Geliştirme ve Teslimat CEO’su Ahmed el-Hatib, Al Vasl Meydanı’nın kubbesinin inşasının dünyanın en zorlu ve doğru mühendislik faaliyetlerinden biri olduğunu söyledi.

Hatib, kubbenin tepesinin ağırlığının ve kütlesini kaldırmanın, rüzgar yönündeki bir kayma veya havanın sıcaklığı gibi birçok değişkenle birlikte çok karmaşık bir mühendislik süreci olduğunu, değişkenlerin hesaplamaları önemli ölçüde etkileyebileceğini belirtti.

550 TON ÇELİK KULLANILDI

Kubbenin tepesindeki çelik parçaların ağırlığı 550 ton, 22,5 metre uzunluğunda, bu nedenle üç milimetreyi aşmayan bir hata payı ile çelik çubukların üzerinde uygun ve doğru bir konumda olması gerekliydi.

İşlem, strand jacking adı verilen bir teknik kullanılarak gerçekleştirilirken, toplam ağırlık – operasyon sırasında kubbenin kaldırılması için gereken bileşenler ve ekipman dahil – toplam 600 küçük otomobilin ağırlığına eşdeğer olarak 830 ton oldu.

Çelik tepeyi kademeli olarak yükseltmek için 18 geçici makaraya bağlı çelik gergi halatları ile desteklenen 18 hidrolik kriko kullanıldı.

Emarat Al Youm