Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan: ABD, YPG ile devriye görevi yapıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhataplarının sözlerini yerine getirmeleri halinde ABD ve Rusya ile varılan mutabakatlara bağlı kalacaklarını belirtti.

Erdoğan, partisinin Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ABD ve Rusya ile varılan anlaşmaya rağmen YPG unsurlarının Tel Fırat ve Menbiç’ten hala çekilmediğini söyledi.

ABD’nin YPG ile Suriye’de hala ortak devriye gezdiğine dikkat çeken Erdoğan,  “Bunlar bizim mutabakatımızda yok” dedi.

Suriye’deki operasyonlarına güvenli bölge tesis edilene kadar devam edeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, Suriye ve Irak topraklarında tek bir terörist kalmayıncaya dek mücadelesini sürdürecektir” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD askerlerini Suriye’nin kuzeydoğusundan çekme kararının ardından Türkiye, YPG’ye karşı Barış Pınarı Harekatı’nı başlatmıştı.

ABD ve Türkiye’nin Batılı müttefikleri, söz konusu askeri harekatın buradaki DEAŞ mahkumlarıyla ilgili endişe yarattığını, terör örgütüne karşı mücadeleye zarar vereceğini ve DEAŞ’ın yeniden dirilebileceğini savunmuştu.

Türkiye ise bu endişeleri reddederek, müttefikleri ile DEAŞ karşısında savaşmaya devam etme sözü verdi. Avrupa ülkelerine ise terör örgütünde savaşan vatandaşlarını geri alma çağrısında bulundu.

Şarkul Avsat