Alman kültür günleri, Cidde ve Riyad’a müzik ve sanat şöleni sunuyor

Suudi Arabistan’daki Alman Elçiliği, cuma günü başlayan dokuz günlük bir kültürel etkinlik sırasında çeşitli sanat sergileri ve müzikal performansları bir araya getirecek.

Alman kültür günleri etkinlikleri, Suudi Arabistan ile Alman ilişkilerinin gelişmesini ve Avrupa ülkesindeki zengin ve çeşitli kültür ortamını vurgulamayı hedefliyor.

Alman büyükelçi Jorg Ranau, “Bu etkinliklerle, Almanya’daki zengin ve çeşitli kültürel sahneyi vurgulamayı ve Suudi ve Alman sanatçılar veya müzisyenler yeni ve benzersiz bir şey yaratmak birlikte çalıştıklarında önümüzde duran devasa potansiyeli keşfetmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Kültür günleri, 8 Kasım’da Riyad’da dört serginin açılması ile başlayacak.

Mimarlık sergisi, geçen yıllar boyunca Suudi Arabistan’a iz bırakan Alman mimarisine, tasarımcılarına ve peyzajcılarına ışık tutacak.

Bir diğer sergi, Almanya’nın önde gelen bilimsel araştırma enstitüsü olan Max-Planck enstitülerinin araştırmalarından bilimsel “bilim imajlarını” sergileyecek.

Diğer iki sanat sergisinde bir Alman ve Suudi Arabistanlı Sokak sanatçılarının ve iki Alman ışık ve sanal gerçeklik sanatçısı olan Casa Magica’nın eserleri yer alacak.

Sokak sanatçılarının eserlerinin yer aldığı sergide Alman sanatçı Pietsch ve Suudi Arabistanlı sanatçı Talal el Zeid’in çalışmaları sergilenecek.

Casa Magica Ekibi, Sabine Weissinger ve Friedrich Forster, Artivive Uygulamasını kullanarak katılımcıların akıllı telefonlarında görüntülenebilecek artırılmış gerçeklik deneyimine bağlı görsel paneller ve pul objelerden oluşan bir sergi sergileyecek.

9 Kasım’da, bir Suudi-Alman halk festivali, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30 yılını ve Almanya ile Suudi Arabistan arasındaki 90 yıllık dostluk anlaşmasını kutlayacak.

Festival programında Pietsch ve Suudi ressam Turki Alromaih’in sokak sanatı gösterileri, dostluk anlaşması hakkında bir sergi yer alıyor.

Cidde’deki Alman Başkonsolosu Holger Ziegeler, 9 Kasım’daki 30. Yıldönümünde düzenlenen bir resepsiyon ile “Duvarın Yıkılışını” kutlayacak.  Resepsiyonda 80’ler ve 90’ların müzik seçkilerinin yer alacağı bir müzik performansı sergilenecek.

Halle’den DJ Saint Error, Cidde’deki elektronik müzik sahnesinin Suudi Arabistanlı DJ’ler ile güçlerini birleştirecek.

Alman kültür günlerinde, günlük özel performansların yanı sıra birbirinden farklı müzik programları 9–16 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek.

Alman filmleri ise 10-16 Kasım tarihleri arasında Kral Fahd Milli Kütüphanesi’nde saat 20.00’da gösterilmeye başlanacak. Filmlere sadece davetiye ile katılınabilinir.

Riyad’da düzenlenecek olan bütün sergiler, konserler ve film gösterimleri Kral Fahd Milli Kütüphanesi’nde yapılacak. Her gün 17.00 ile 22.30 saatleri arasında halka açık olacak.

Arab News