Suudi Arabistan’da ilk kez moda etkinliği düzenlendi

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Kültür Sarayı’nda ilk kez moda etkinliği düzenlendi.

Kültür Bakanlığı’nın ev sahipliği yaptığı ve ülkede türünün ilk örneği olan Fashion Futures, ziyaretçi akınına uğradı.

Etkinlikte paneller, atölyeler ve geleneksel Suudi gelin modası sergisi yer aldı. Etkinlik Pazartesi öğleden sonra Kültür Bakan Yardımcısı Hamed M. Fayez’in konuşmasıyla başladı. Yaptığı konuşmada Fayez, bakanlığın Krallıktaki moda sektörünü geliştirme konusundaki kararlılığını dile getirdi.

SUUDİ ARABİSTAN’DA MODANIN GELECEĞİ PARLAK

Fayez ayrıca, dört Suudi tasarımcıya New York’taki dünyaca ünlü moda enstitüsü Parsons, The New School’da çalışma fırsatı sağlayacak yeni bir akademik bursun verileceğini duyurdu.

Açılışta ayrıca Prenses Noura bint Faisal Al-Suud da bir konuşma yaptı. Noura, modanın Krallığın imajını küresel ölçekte geliştirmedeki önemine vurgu yaptı.

Pazartesi günü dikkat çeken konuşmacılar arasında LMVH Grup Başkanı Ravi Thakran, Hollandalı moda tasarımcısı Iris Van Herpen ve Holition CEO’su ve kurucu üyesi Jonathan Chippendale yer aldı.

Pek çok başarı arasında, Fashion Futures ayrıca 100 Suudi tasarımcıya, 180 Suudi moda meraklısına ve 40 öğrenciye etkinliğin başarısına ve hazırlanmasına katkıda bulunacakları bir platform verdi.

Arab News