BAE’de çalışan kadınlar için annelik izninin uzatılması çağrısı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Şarika Kraliyet ailesi üyesi Şeyha Bodour bint Sultan Al Kasimi, özel sektörde çalışan anneler için doğum izninin uzatılması çağrısında bulundu.

Şarika Bebek Dostu Ofisinin Başkanı Şeyha Bodour bint Sultan Al Kasimi, “Annelik hakları korunmadığı müddetçe kadınları gerçekten güçlendiremeyiz” ifadelerini kullandı.

KADINLARA 45, ERKEKLERE 3 GÜN İZİN

Böyle bir hareketin ülkedeki “sosyal adalet” için atılacak bir adımı temsil edeceğini söyleyen Şeyha Bodour, “Özel sektör için doğum izni süresini uzatmak, sosyal adaleti ve gerçek kadınların güçlenmesini sağlamak için atılmış önemli bir adım” dedi.

BAE İş Kanunu’nda kadınlar için doğum izni 45 gün erkekler için ise üç gün olduğu belirtiliyor.

Bu yılın Ağustos ayında yürürlüğe giren yeni bir Dubai Uluslararası Finans Merkezi İş Kanunu, iznin ilk kısmında tam ücret, ikinci kısmında yarı ücret ile 65 iş günü doğum izni veriyor. Babalık izni ise 5 iş günü olarak belirlendi. Bu iş kanunu, DIFC’de bulunan şirketler için geçerli.

Şeyha Bodour, Şarika’nın hem iş yerlerinde hem de evde anneleri destekleme konusunda önemli rol oynadığını söyledi.

Şeyha Bodour “Beş yıldan daha uzun bir süre önce, Şarika Hâkimi Dr Sultan bin Muhammed Al Kasimi’nin direktifi ile BAE’de ilk defa Şarika hükümetinde çalışan kadınlara 90 günlük annelik izni verildi. Çünkü aile sistemleri Şarika’nın insan merkezli gelişme vizyonunun merkezinde yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Şeyha Bodour, özel sektörün anneler için destekleyici bir çalışma kültürü sağlama konusunda bir taahhüdü olduğunu ancak bu çabaların devam etmesi gerektiğini söyledi.

Şeyha Bodour, “Çalışan annelerin haklarını güvence altına alan en yüksek standartların benimsenmesi karşılığında ulusun kalkınma süreci ve kadınların güçlenme çabalarını desteklenmeli” diye konuştu.

BAE’DE CİNSİYET EŞİTLİĞİ HEDEFİ

Federal hükümet, toplumda cinsiyet dengesini ulusal bir öncelik haline getirmek için bazı adımlar atıyor.

BAE Bakanlar Kurulu geçen yıl kadın ve erkeklere eşit ücret ödenmesini sağlayan bir tasarıyı onayladı. BAE Vizyon 2021 stratejisi ile cinsiyet eşitliği alanında dünyanın en iyi 25 ülkesinden biri olmayı hedefliyor.

Şeyha Bodour, “Bunu mümkün kılan kadınları, kadın haklarına yönelik güçlü savunmalarını selamlıyoruz” dedi.

The National