Fransız şirketten Arap tasarımcılar için 500 milyon dolar destek

Fransız LVMH şirketi, Suudi Arabistan’daki değişimi desteklemek için körfez bölgesinde yeni kurulacak olan moda markalarına 500 milyon dolarlık yardımda bulunma taahhüdünde bulundu.

Suudi Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen ve geçtiğimiz hafta birincisi düzenlenen Fashion Futures (Modanın Geleceği) konferansında, LVMH Güney Asya, Güneydoğu Asya, Avustralya ve Orta Doğu Grup Başkanı Ravi Thakran, KİK bölgesinin önümüzdeki on yıl boyunca genç ve dinamik nüfusu sayesinde “markaların kurucusu” olacağını ifade etti.

MODA ÖĞRENCİLERİNE NEW YORK’TA EĞİTİM

Thakran, LVMH’nin verdiği taahhüdün Fransız şirketlerinin “Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı tarafından yeteneklerin geliştirilmesi, desteklenmesi” konusunda birlikte çalışmasının önünü açtığını ifade etti.

Konferans sırasında, Suudi Arabistan Kültür Bakanı Yardımcısı Hamed M Fayez, Amerika’nın önde gelen moda okullarından olan Parsons School of Design ile beş senelik bir işbirliği anlaşmasının yapıldığını açıkladı. Böylece Suudi Arabistanlı moda öğrencileri dünyanın moda başkentleri olan New York’ta moda eğitimi alarak kendilerini geliştirebilecekler.

Fayez, “Genç yetenekleri teşvik etmek Suudi Arabistan’ın kültürel sektörde gelişme amacının bir yansıması. Parsons, Amerika’daki en iyi moda okulu ve Suudi Arabistanlı tasarımcı adayları, dünya modasına yön veren kişilerden dinleme ve fikirlerini hayata geçirme şansını sahipler” diye konuştu.

Üç günlük etkinliğe aralarında Stella McCartney, Off White ve Simone Rocha gibi uluslararası markalarında olduğu çok sayıda marka katıldı.

The National