Suudi Arabistan’ın ilk kadın yarış sürücüsü tarih yazacak

Suudi Arabistan’da önümüzdeki ay düzenlenecek Diriye Turu’nda yarışacak olanlar arasında ülkenin ilk kadın yarış sürücüsü Rima Juffali’nin performansı merakla bekleniyor.

Rima’nın yarış serüveni, geçtiğimiz sene Suudi Arabistan’da kadınlar için araba kullanma yasaklarının kalkmasından birkaç ay sonra Ekim ayında başlamıştı.

İLK DEFA KENDİ EVİNDE YARIŞACAK

Sergilediği etkileyici performansın ardından Diriye E Prix’te, Jaguar I-PACE eTROPHY’nin resmi desteği ile UNESCO Dünya Miras Alanlarından biri olan Diriye bölgesinde düzenlenecek olan yarışta VIP sürücü olarak yer alacak.

Rima, “İkinci sezonun birinci yarışında Jaguar I-PACE eTROPHY VIP sürücüsü olduğum için heyecanlıyım. İlk defa kendi evimde yarışıyor olmaktan mutluyum” diye konuştu.

Rima, “Seriler, motor sporlarındaki ilerleme ve gelişim sürecini vurguluyor ve kadınlar ile erkeklere elektrikli cool yarış arabalarında birlikte rekabet etme şansı veriyor. Harika bir hafta sonu olacak ve yarışmak için sabırsızlanıyorum” ifadelerini kullandı.

BAE VE HİNDİSTAN’DA YARIŞTI

Rima, geçtiğimiz sene Ekim ayında Abu Dabi Yas Marina Yarış Pisti’nde düzenlenen TRD 86 Yarışmasında yarışan lisanslı ilk Suudi Arabistanlı sürücü olurken gümüş kategoride ikinci, genel kategoride ise dördüncü sırada yer aldı. Daha önce Hindistan’da düzenlenen MRF Challenge deneyimi de bulunuyor.

Jaguar I-PACE eTROPHY serisi müdürü Mark Turner, “VIP sürücüsü olarak Rima’nın bize katılması konusunda oldukça heyecanlıyız. İlk senesindeki tek kişilik yarışlardaki başarısı etkileyici. Suudi Arabistan’daki uluslararası bir yarışta yarışan ilk Suudi Arabistanlı kadına sahip olmak, spor için önemli bir dönüm noktası ve Jaguar Yarışı destekleyebilmekten büyük gurur duyuyor” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Genel Spor Otoritesi Başkanı Prens Abdulaziz bin Turki Al Faysal, “Diriye Turu, Suudi Arabistan için önemli bir dönüm noktası oldu. Geçtiğimiz sene burada ilk kadın sürücüleri, kadın ve erkeklerin bir arada eğlendiği ilk konserleri ve tabi ki de Formula E ile Jaguar I-Pace eTROPHY yarışlarına ilk defa tanıklık ettik” diye konuştu.

Al Faysal, “Bu sene, Suudi Arabistan’da ilham verici anlara yeniden tanıklık edeceğiz. Rima’nın profesyonel yarış sürücüsü olarak binlerce insanı heyecanlandıracağından eminim, ben de bu kişiler arasında yer alıyorum” ifadeleri sözlerini sonlandırdı.

Arab News