BAE’nin desteğiyle Musul’da su arıtma tesisi açıldı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Irak’taki bazı şehirlerde istikrarı sağlama çabalarının bir parçası olarak, yerel yönetim ve Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı işbirliğiyle Doğu Musul’da arıtma tesisi açtı.

 

Açılış törenine Musul Valisi Mühendis Mansur el-Marayid ve BM Kalkınma Programı Temsilcisi Adnan Şima katıldı. Açılış konuşmasında BAE’ye bu cömert desteğinden dolayı takdir ve teşekkürlerini ifade ettiler.

Tesis, kentin ihtiyaçlarının yüzde 75’ini karşılayan ve 750 bin kişiye hizmet veren Doğu Musul’daki Nineveh bölgesinin en büyük istasyonlardan biri.

 

Su tesisi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından Irak’ta 220 milyon dirhem (60 milyon dolar) BAE’den sağlanan destekle oluşturulan 23 projenin bir parçası.

Projelerin faydalanıcılarının sayısının 1,2 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. Bu projeler; sağlık, elektrik, su ve konut sektörlerinde hizmet ve sosyal tesislerin altyapısını rehabilite etmeyi, iş olanakları sağlamayı, kadınlara iş imkanı sağlamayı, yerel pazarların refahını yükseltmeyi ve yerinden edilmiş kişilerin bölgelere ve şehirlere geri dönüşlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

WAM