Hurma ve sanatı buluşturan sergi: Fashcultivate

Fashcultivate, Birleşik Arap Emirlikli (BAE) moda tasarımcısı, küratör Khulood bin Thani ve 1972 Tasarım Alanı Şarika Başkanı Fatma al Mahmud tarafından doğanın sevilen armağanlarından olan hurma ağaçlarının önemini vurgulamak için birlikte küratörlüğünü yaptıkları bir sergi. Hurma ağaçları körfez bölgesinin kültürel ve tarihi kimliğinin bir parçası haline geldi. Aynı zamanda bölge ekonomisinde de önemli bir role sahip; BAE, dünyanın en çok hurma üreten 6. ülkesi. Oldukça eski bir geçmişe sahip

Hurma ağaçlarının tohumlarının 7 bin yıl önce tüccarların göçebe yaşam aracılığıyla İndis Vadisi (günümüzün Pakistan’ı) Mezopotamya’sı, Nil Vadisi Doğu Akdeniz’den ve Afrika boynuzu gibi yerlerden hurma ağaçlarının bölgeye getirildiğine inanılıyor. Hurma, Arap İslam kültürü içinde oldukça sevilen bir meyve oldu ve hatta kutsal kitap Kur’an’ı Kerim’de hem meyve olarak hem de ağaç olarak oldukça sık bahsedilir.  Ağaçların bölümleri farklı amaçlar için kullanılıyor: örneğin, ağacın gövdeleri, insan konutlarındaki çadırları, çerçeveleri ve yapıları desteklemek için kullanılırken, yaprakları döşeme, sepet ve paspaslarda kullanılıyor. Hurma ağacının dalları çatı yapımında kullanılırken, tohum ve hurmalar çorba, parfüm ve hurma şurubu yapımında kullanılıyor.

Sergi kapsamında körfez ülkelerinden 7 tasarımcı, hurma temasını kullanarak benzersiz eserlerle sergide yer aldılar.

Tasarımcılar, serginin adına uygun olarak (zorlu ekim) hurma ağacını sıkı bir şekilde araştırdılar ve araştırmalarının sonunda kendi fikirleri ile eserler ortaya koydular.

Küratörler ve Irthi Çağdaş El Sanatları Konseyi Dr. Sandra Piesik ile bir araştırma yaptı ve bu araştırma sonundan elde edilen bulgular, sergide sergilenen hurma ağacından yeni materyallerin üretilmesine neden oldu.

Serginin teması Şarika merkezli iç mekan ve ürün tasarımcısı Alya al Ghfeli tasarımlarını da yansıtıyor.

 

Katılan sanatçılar:

Asma al Mazrouie (BAE), Faysal el Malak (BAE merkezli),  Hala Kaiksow (Bahreyn), Hessa al Suwaidi (BAE), Meryem Omaira (BAE) ve Shahd alShehail (Suudi Arabistan)

Dubai 1971 Tasarım Alanı’nda yer alan ve 8 Şubat’ta kadar sergilenecek olan ‘Fashcultivate’ sergisinden bazı önemli eserler şöyle:

‘Um Rashid’

Hessa al Suwaidi

“Fashcultivate”, geleneksel teknikleri dijital fotoğrafçılık ve illüstrasyonlarla birleştiren Emirati tekstil tasarımcısı Hessa Al Suwaidi’nin de içinde olduğu, bölgeden çok sayıda tasarımcının hurma ağacından esinlenerek tasarlanan eserlerin yer aldığı bir sergi.

‘The Palm Tree of Life’

Khalid Mezaina

Krossbreed isimli markanın ve stüdyonun kurucusu olan Mezaina, sergiye hurma ağacından esinlendiği dokuma halısı ile katkıda bulunuyor. Mezaina, yaprakları sembolize etmek için yeşil ve gövde için kırmızı ve yaprakları içinde kahverengini kullandı.

 ‘Faraara’

Maryam Omaira

2012 yılında kendi adını taşıyan moda ve mücevher markasını kuran Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)  tasarımcısı, “Fashcultivate” için cesur bir eser ortaya koydu ve palmiye ağacının yapraklarını anımsatan bir siluet ile ilgi çekici bir elbise tasarladı.

Tarih: 2 Kasım Cumartesi 2019, 16.30’dan 8 Şubat Cumartesi 2020 18.30’a kadar

Mekan: 1971 Tasarım Alanı, Flag Adası, Şarika, Birleşik Arap Emirlikleri

Arab News