Sadece Suudi Arabistan’da yetişen mucize bitki

Samah, Suudi Arabistan’da festivali yapılan Cevf bölgesinin en meşhur bitkisi.

Suudi Arabistan’ın Cevf bölgesi halkı, toprak ve koşullar açısından sadece Suudi Arabistan’ın kuzeyinde yetişen “Samah” bitkisinin kutlamalarını, 20 çiftçinin katılımıyla büyük bir festivale dönüştürdü.

Cevf Ziraat Müzesi’nin Sahibi Sayyah es-Sebili, bitki hakkında şu bilgileri verdi:

“Samah karasal bir bitki olarak biliniyor ve sadece Cevf bölgesinde yetişiyor. Sonbahar döneminden sonra yağmurlarla filizlenen bu bitkinin Cevf topraklarında ortaya çıkması çok şaşırtıcı. Samah bitkisi yeşil sap şeklindedir, uzunluğu 10 ila 15 cm’yi geçmez ve yazın bitiminden sonra yağmurlar yağdığında Cevf halkının en ünlü öğünlerinden Bakila’nın pişirilmesinde kullanılan siyah fasulyeler çıkarır.

Yüksek besin değeri

Samah ekmeği, kek ve maamul dahil Samah bitkisi kullanılarak yapılan birçok imalat endüstrisi var. Samah taneleri iyi bir besin değerine sahip. Samah unu, yaklaşık yüzde 22,5 protein içeriyor. Bu yüzden nohut, mercimek ve buğday gibi baklagillere benzer. Şekerlerin yaklaşık yüzde 54’ünü ve yağın yaklaşık yüzde 4,5’ini ve içindeki lif yüzdesinin yaklaşık yüzde 9’unu içerir. Potasyum, magnezyum, sodyum, kalsiyum, manganez, demir, çinko, bakır ve C vitamini gibi birçok mineral element içerir. Bu maddelerdeki zenginliği nedeniyle yüksek besin değerine sahiptir.

Çöl Samahı olarak bilinen türü, yağmurların başlamasıyla yeşeriyor ve sertleşene kadar koparılmıyor. Daha sonra “Kaaber” olarak adlandırılan kuru çiçekleri toplanıyor. Samah çöl bitkisi filizlendikten yaklaşık beş ay sonra olgunlaşma ve hasat aşamasına ulaşıyor.  Tohumları toprakta onlarca yıl kalabiliyor.

Çiftçiler bitkiyi toplayıp çiçeklerini dallarından ayırıyor ve sonra büyük bir tepsiye koyarak kuruyana kadar bir gün veya daha uzun süre açık bir yere bırakıyor.

Yöresel Yemekler

Çiftliklerin kullandığı ilkel yöntemlerle tasfiye aşaması geliyor. Kaaberler daha sonra rengi kırmızıya dönene kadar çevriliyor ve ardından un değirmenlerinde öğütülerek kullanıma hazır hale getiriliyor. Bu haliyle ekmek ve kek yapımında kullanılıyor, ayrıca bölgede popüler bir yemek olan “bakila” yapmak için kullanılıyor.

Samah bitkisi, yüzlerce yıla kadar bozulmadan saklanma özelliğiyle dikkat çekiyor. En meşhur kullanım şekli hurma ile yenmesi veya ekmek pişirir gibi su ve unla yoğurularak pişirilmesi.”

Al Arabiya