Dubai Air Show kapılarını açıyor

Havacılık hem askeri hem de sivil olarak son yılların en türbülanslı yılını yaşıyor.  Bunun yansıması da Dubai Air Show’da olacak. Yılın son havacılık fuarı, bugün kapılarını açıyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticaret kenti Dubai’nin ev sahipliği yaptığı  organizasyon, 21 Kasım’a kadar El Maktum Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. 

Amerikan, Avrupalı, Rus imalatçıların yanı sıra aralarında Türkiye’nin de olduğu 80 ülkeden 1200’den fazla katılımcı ile kapılarını açıyor. 16’ıncı kez kapılarını açıcak fuarın ilkeleri arasında Airbus’ın uzun menzilli yolcu uçağı A330neo, Rusların Mi-38 helikopteri, Boeing’in KC46 tanker uçağı bulunuyor. Uçuş gösterisi yapacak uçaklar arasında ev sahibi olarak Birleşik Arap Emirliklerinin akrobasi ekibi olan Al Fusan, ile birlikte Fransız akrobasi ekibi Patrouille de France yer alıyor. Bu arada Fransızlar, 8 yıl aradan sonra tekrar Dubai Air Show’da.

Savaş uçağı kategorisinde İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Eurofighter Typhoon, Fransa Hava Kuvvetleri Dassault Rafale, ev sahibi Birleşik Arap Emirliği Savunma Bakanlığı Mirage 2000 ve F-16 tipi savaş uçağı ile sahne alacak. Dubai Airshow’da uçuş gösterileri fuar süresince saat 14:00 – 17:00 arasında gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE’DEN HANGİ ŞİRKETLER KATILIYOR

Fuara Türkiye’den bölgede ciddi ihracat başarısı yakalamış Roketsan en büyük katılımcı olarak yer alıyor. Türk Hava Yolları Teknik ise yeni havayolu şirketlerine bakım vermek üzere pazarı yokluyor. Vestel Savunma ise Karayel İHA sistemini bölgeye tanıtıyor.

SATIŞLAR NE OLACAK?

Dubai Airshow 2017’de 80 bin ziyaretçinin ağırlandığı ve 113,8 milyar dolar değerinde sipariş alındığı açıklanmıştı. Bu yıl gerçekleştirilecek fuarda ise satış anlaşma rakamlarının çok daha az olması bekleniyor.

Kokpit, Khaleej Times