Louvre Abu Dabi Müzesi’ni, açılışından bu yana 2 milyon kişi ziyaret etti

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan ve büyük başarılar elde ederek bu ay ikinci yıl dönümünü kutlayan Louvre Abu Dabi’nin 2 milyondan fazla ziyaretçi ağırladığı belirtildi.

2017’deki açılışından bu yana Louvre Abu Dabi, dünyanın dört bir yanından iki milyondan fazla ziyaretçiyi ağırladı ve farklı kültürleri vurgulayan zengin koleksiyonunu sergiledi.

“KÜRESEL MÜZE YARATTIK”

Müze aynı zamanda, Arap dünyasında türünün ilki olarak Temmuz 2019’da Çocuk Müzesi’ni açarak eğitim misyonuna olan bağlılığını pekiştirdi.

Abu Dabi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Muhammed Halife el-Mübarek, “İki yıl önce, Abu Dabi’den dünyaya hediye olarak Louvre Abu Dabi’yi açtık. Vizyonumuz, farklı kültürler ve medeniyetler arasındaki benzerlikleri vurgulayan, çok çeşitli eserler aracılığıyla küresel bir müze yaratmaktı” dedi.

Louvre Abu Dabi Müzesi Müdürü Manuel Rabaté ise, “Louvre Abu Dabi, dünya sahnesinde kültürel değişimi ve toplumu bu kültürlerarası diyaloğa dahil etmek için bir buluşma noktası olarak kuruldu” dedi.

Louvre Abu Dabi Müzesi Koleksiyon ve Bilimsel Araştırmalar Direktörü Dr. Süreyya Niceim, “Louvre Abu Dabi ziyaretçilere eşsiz bir küresel perspektiften önemli tarihi anları keşfetme fırsatı sunuyor. Bu sezon, Değişen Toplumlar başlığı altında, toplumlarda ve medeniyetlerdeki değişiklikleri göstermede kültür ve yaratıcılığın rolünü vurgulamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Louvre Abu Dabi kasım ayı boyunca iki önemli sergi ve etkileşimli bir kültürel program da dahil olmak üzere açılışının ikinci yıl dönümünde bir dizi eşsiz deneyim sunacağını duyurdu.

WAM