Kuveyt Emiri hükümetin yakında kurulacağını açıkladı

Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın kendisine yakında yeni hükümet kurulacağı ve Ulusal Meclis’in bir sonraki seçime kadar feshedilmeyeceğine ilişkin bilgi verdiğini söyledi.

El-Ganim, Kuveyt Ordu Fonu’ndaki yolsuzluğun büyüklüğünü gösteren belgelerin bir kopyasını Ulusal Meclis Başkanı’na verildiğini söyleyen Savunma Bakanı Şeyh Nasır Sabah el-Ahmed es-Sabah’ın açıklamasına yanıt verdi.

Savunma Bakanı Şeyh Nasır Sabah el-Ahmed es-Sabah, cumartesi günü yaptığı açıklamada, askeri yardım fonundan yaklaşık 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığına dair belgeleri sunmuş ve bu davanın hükümetin son istifa sürecini hızlandırdığını belirtmişti.

Ulusal Meclis Başkanı, “Belgeler bana Perşembe akşamı geldi. Şeyh Nasır’a resmi bir mektup göndermesi gerektiği konusunda bilgi verdim. Cumartesi günü de bunu gönderdi” dedi.

Hile yapmaya ve belgelerin uzun süre önce Ulusal Meclis Başkanı’na ulaştığını iddia etmeye çalışanlar olduğunu söyleyen el-Ganim, “Meclis üyelerinin çoğunluğu gibi herhangi bir çatışmaya taraf olmayı kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Gerçekleri tespit edip ilgili makamlara giderek yolsuzlukla mücadele edileceğini dile getiren el-Ganim, yolsuzluğu korumayacaklarını söyledi.

El-Ganim, “Reformu destekliyoruz. Bir tarafa karşı diğerini desteklemiyoruz. Biz yargıç da değiliz” dedi.

Ülkeyi istikrarsızlaştırmak isteyenlere işaret eden el-Ganim, “Her şeyin yolunda olduğuna güvenebilirsiniz. Yarın Kuveyt Emiri ile istişare yapılacak. Durumu istikrarsızlaştırmaya çalışanları önemsemeden çok kısa bir süre bekleyin. Bilge emirimizin Kuveyt halkının iyiliği için işleri nasıl idare edeceğini ve çözeceğini göreceksiniz” dedi.

Kuveyt Yolsuzlukla Mücadele Genel Heyeti ise Savunma Bakanı tarafından ilan edilen Kuveyt Ordu Fonu dosyasındaki yolsuzluk konusunda savcılık tarafından yürütülen soruşturmaya yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Yolsuzlukla Mücadele Genel Heyeti çatısı altındaki Yolsuzluk Tespiti ve Soruşturma Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Muhammed Abdurahman Buzber, yetkili soruşturma makamına gerekli teknik desteği sağlamak için tamamen hazır olduklarını dile getirdi.

Ordu fonunun kötüye kullanılması hakkında devlet kurumlarının yanı sıra vatandaşlardan tüm bilgi ve verileri almak istediklerini söyleyen Buzber, basında ve sosyal medyada konuya ilişkin çıkan tüm haberlerin takip edildiğini de belirtti.

Ulusal Meclis’te yer alan 10 milletvekili, dün Denetim Divanı’na Ordu Fonu işlemleri ve Eurofighter Typhoon anlaşmasıyla ilgili olarak rapor sunulması talebinde bulunmuştu.

Milletvekilleri, Denetim Divanı’nın Ordu Fonu’nun iç ve dış anlaşmalarının yanı sıra Eurofighter uçaklarının alımıyla ilgili herhangi bir usulsüzlük şüphesiyle ilgili tüm şüphelerin incelenmesi ve kontrol edilmesinin ardından soruşturma sonuçlarını içeren bir rapor hazırlanması konusunda görevlendirilmesi çağrısında da bulunmuştu.

Şarkul Avsat