Dubai’de bisiklet zamanı

Dubai Yol ve Ulaşım Otoritesi (RTA), Careem ile birlikte Dubai’de yaşayan insanları bisiklet kullanmaya teşvik etmek için yeni bir ortaklığa başladı. Bisiklet programının, kısa mesafedeki gezileri kolaylaştırmayı hedeflemenin yanı sıra sürdürülebilirlik ve tasarruflu bir program olması hedefleniyor. Aynı zamanda yoğun saatlerde trafik sorununu da azaltması bekleniyor.

Bisiklet durakları günün 24 saati uygulama üzerinden hizmet verecek. Uygulama, sistem üzerinden verilen kod ve ya kullanıcı kodu ile kullanılabilecek. Yeni Careem Bike uygulaması hem Android hem de iOS üzerinden indirilebilecek. Uygulama başta bağımsız bir Careem uygulaması olarak hizmet verecek.

Kullanıcılar bisikletleri uygulama üzerinden veya akıllı yerleştirme istasyonlarından birinde kiralayabilir. Kiralama kredi ya da banka kartlarıyla günlük ve yıllık üyelik şeklinde sunuluyor.

Careem, bisikletleri izlemek ve doluluk alanlarını tahmin etmek için bir GPS sistemi kullanacak. Careem ayrıca güneş enerjisi ile çalışan bisiklet dişlileri ve bunları kablosuz bir ağa bağlayarak çevresel sürdürülebilirlik yöntemlerini de kullanmayı hedefliyor.

Careem’in bisikletleri Dubai’nin Marina, Cümeyra, Dubai Su Kanalı, Deyra, Al Khawaneej ve al Qudra gibi popüler alanlarında kullanılacak. Al Qusais, Al Mankhoul, Al Karama ve Al Barsha bölgelerinde de Careem bisiklet servisi kullanılabilecek. Özel bisiklet şirketlerinde veya güvenli yollarda hız sınırı saatte 40 km olarak belirlendi.

Ahlan Live