Suudi Arabistan’dan yerli savunma atağı

Sanayi Şehirleri ve Teknoloji Bölgeleri Suudi Arabistan Otoritesi (MODON) ve Askeri Sanayi Genel Otoritesi (GAMI), Suudi Arabistan’da askeri sanayilerin yerelleşmesini hedefleyen stratejik işbirliğinin başlatıldığını açıkladı.

İşbirliği, askeri sanayilerdeki harcamaların yüzde 50’sinin Vizyon 2030 aracılığıyla yerelleştirilmesini destekleyerek Suudi Arabistanlılar için iş olanakları yaratmayı amaçlıyor.

Bu işbirliği, iki tarafın lisanslı yatırımcıları, MODON’a bağlı Suudi Arabistan sanayi şehirlerinde, yatırımcıları hedeflenen alanlara doğru yönlendirmeye çalışacak.

İşbirliğinin iki tarafı da, yatırımcıların projenin kurulmasını ve güçlendirilmesini destekleme, genişleme, sürdürülebilirlik ve gelişmeyi sağlama seçenekleri üzerinde de çalışacak.

GAMI yetkilisi Ahmed bin Abdul Aziz al Ohali  “Bu stratejik işbirliği,  Suudi Arabistan endüstriyel kapasitesini geliştirmek için gereken yatırım ortamını oluşturarak yerel ve uluslararası üreticileri güçlendirme çabasını destekleyecek” dedi.

MODON Genel Müdürü Halid bin Muhammed al Salem ise, Vizyon 2030’un önemli bir parçası olan sektörün gayri safi yurtiçi hasılaya katkısını arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

2001 yılında kuruluşundan bu yana MODON, entegre sanayi alanlarının geliştirilmesi için çalışmalarda bulundu. MODON, özel sanayi komplekslerinin denetlenmesinin yanı sıra, Suudi Arabistan’ın farklı bölgelerinde bulunan 35 mevcut ve gelişmemiş sanayi şehirlerini denetliyor.

Arap News