Emirates’in başarılı tarihine bir bakış

Bir uluslararası havayolu kurmak istediğinizde muhtemelen önünüze pek çok engel çıkacaktır. Eğer bu konuda kararlı iseniz Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) havayolu Emirates’in attığı adımları izlemeniz sizin için en iyi yol olacaktır.

Emirates, uçuş tarihinin en büyük ve en kârlı havayollarından biri olarak karşımızda duruyor. Peki ama bu başarının sırrı nedir?

Emirates, 2018-2019 döneminde geçtiğimiz yılın sonuçlarına göre yüzde 7 bir artışla 109.3 milyar dirhem (29.8 milyar dolar) tutarında etkileyici bir gelir ve 2.3 milyar dirhem (631 milyon dolar) kar elde etti.

EN ÇOK KULLANILAN HAVAYOLU

Öncelikle ‘Emirates iş modeli’nden bahsetmemiz gerekiyor. Bu model, çalışkan bir işgücü edinmeye ve işgücü ile tüm yolcuları A380 gibi düşük maliyetli bir taşıyıcıya koymaya dayanıyor.

The Economist’in belirttiği rakamlar Emirates’in “düz-örgütlü yapısı” sayesinde ortaya çıkıyor, bunun anlamı işçiler ve yöneticiler arasında daha az pozisyonlar olmasıdır.

Seyahat blog sitesi Detours Emirates’in başarısının büyük bir kısmının, Dubai’den kaynaklandığını belirtiyor. Çünkü Dubai Emirates Havayolları için büyük bir artı.  Dubai,  dünyanın tam ortasında ve birçok bağlantılı uçuş için harika konuma sahip bir yer olarak hizmet veriyor ve dünyada pek çok insan nereye giderse gitsin bu havayolunu kullanıyor.

150 ÜLKEYE UÇUYOR

Dubai merkezli yatırım firması First Group’a göre  şirket ayrıca her zaman genişleyen, yıllık yüzde 11 artış gösteren bir filoya sahip.

Dünyada Emirates ile birlikte inebileceğiniz 150 farklı ülke var. Çoğu insanın bilmediği, muhtemelen adını duymadığı pek çok nokta Emirates’in uçuş rotası üzerinde.

Emirates Group Başkanı, Şeyh Ahmed bin Saeed Al Mektum’a göre Emirates “Müşterilerine sunabileceği şehirler arasındaki uçuş kombinasyonlarını katlanarak genişletirken aynı zamanda Dubai’ye daha fazla ziyaretçi getiriyor”

Emirates, çok yakında Mexico City’ye uçuşlara başlıyor. The Economist, Emirates’in popülaritesini düşük personel maliyeti, düşük filo maliyeti, mükemmel konumu ve uçuş yaptığı çok sayıda rotaya bağlıyor.

Esquire Middle East