Suudi Arabistan’ın tarihi alanlarını tüm dünyaya tanıtan fotoğrafçı

Suudi Arabistan’da yaşayan fotoğrafçı, 10 yıldan uzun bir süredir ülkenin tarihi arkeolojik alanlarında profesyonel çekimler yaparak tüm dünyaya tanıtıyor.

Suudi Mirası Koruma Derneği Üyesi Fotoğrafçı Abdulilah el-Faris “Kültürel mirasımız, her fotoğrafçı için her türlü fotoğrafın mevcut olduğu bir okul. Bu tarihi güzellikleri tanıtmak için 2010’da çekime başladım” dedi.

SUUDİ MEDENİYETİNİ DÜNYAYA TANITIYOR

Sözlerinin devamında, “Fotoğrafçılığa başlamam üniversiteden mezun olduktan sonra oldu. Suudi Arabistan’ın her bölgesi kültür rengiyle karıştırılmış arkeolojik birçok zengin eseri kucakladığından, bu alana olan sevgim ve ilgim arttı” şeklinde konuştu.

Arkeolojik alanların çekimindeki uzmanlığı ile ilgili konuşan el-Faris, “Tarihi kalıntılar aynı zamanda bir medeniyeti de ölümsüz kılıyor. Özellikle bu alanları tanıtmak için Kral Suud Üniversitesi Arkeoloji ve Müzeler alanından mezun oldum.

Suudi Arabistan’da bini aşkın arkeolojik ve miras alanını, özellikle de kentsel miras alanlarını ve antik mimarinin arkeolojik alanlarını, büyük bir kültürel mirasa sahip olan zengin krallığımızın fotoğraflarını çektim” dedi.

“YENİ ALANLAR KEŞFETTİM”

Faris sözlerine şunları ekledi, “Çekimlerim sırasında farkındalık yaratmak ve toplumu mirasın önemi konusunda eğitmek için çektiklerimi sosyal medyada paylaştım. 2013’te, sosyal ağ siteleri aracılığıyla “Mekanların Hikayesi” adıyla bir girişim başlattım. Suudi Arabistan Krallığı’nın ulusal mirasını tanıtmak için gönüllü girişimin hedefi Twitter hesabım aracılığıyla yüzde 95 elde edildi.”

Faris, “Arkeolojik alanlara yaptığım ziyarette çekimlerim sırasında, kaya resimleri ve arkeolojik yazıtlar gibi, Turizm ve Ulusal Miras Genel Otoritesine kayıtlı olmayan yeni alanlar keşfettim” dedi.

Fotoğrafçıda ustalık ve yetenek dahil olmak üzere çeşitli koşulların olması gerektiğini belirten Faris, özellikle arkeolojik ve miras alanlarının topluma etkilerini büyük ustalıkla ortaya çıkarmak için fotoğrafçılığı sevmek gerektiğini ifade etti.

Son olarak sözlerine şunları ekledi, “Hayalim Suudi Arabistan’daki ulusal mirasın elçisi olmak ve Arabistan Yarımadası’nın kıymetli topraklarının kucakladığı arkeolojik hazineleri ve medeniyetleri tüm dünyaya tanıtmak.”

İşte Suudi fotoğrafçının çektiği kareler;

Al Arabiya