Abu Dabi’de oyun bağımlılığı kliniği açılacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin başkenti Abu Dabi’de gelecek yıl oyun bağımlılığı kliniği açılacak. Ulusal Rehabilitasyon Merkezi (NRC) merkezli olacak olan klinik, hem BAE vatandaşlarını hem de ülkede yaşayan yabancılara dijital ‘kötülük’ konusunda yardımcı olacak.

Oyun bağımlılığı ile mücadele kliniğinin açılması kararı, geçen yıl oyun bağımlılığının Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tarafından Uluslararası Hastalık Sınıflandırması (ICD) listesine eklenmesinin ardından geldi.

WHO, oyun rahatsızlığını, kişinin ilgi alanı ve günlük aktivitelerini belirlemede sorun oluşturan ve sürekli tekrar eden ciddi bir bağımlılık ve şiddetli bir davranış modeli olarak nitelendiriyor.

Video oyunları, BAE’de oldukça popüler olmaya devam ederken birçok uzman, bu hobinin bazı oyuncular için bir saplantı haline geldiği konusunda endişeli.

Fortnite gibi oyunlar oldukça geniş oyuncu kitlesine sahipler ve hatta en iyi oyuncuya belli bir miktarda para ödülü veren kendi uluslararası turnuvalarını dahi düzenleyebiliyor.

Camali Kliniğinde Bilişsel davranışçı terapi uzmanı olan Carolyn Yaffe, WHO’nun oyun bağımlılığını BAE’de önemli bir sorun olduğu bir hastalık olarak sınıflandırması kararından sonra The National’a şunları söyledi:

NRC, Japonya’da oyun bağımlılığı hakkında bir çalışma yürüten Japon uzmanlarla işbirliği yapmaya başlayacak.

Oyun bağımlılığı konusundaki artan endişelere rağmen, NRC şu ana kadar herhangi bir oyun bağımlısı hastasına sahip olmadığını açıkladı.

NRC, alkolizm, madde kullanımı ve 2002’den bu yana diğer davranış bağımlılıkları için tedavi hizmeti sunuyor.

The National