Daha fazla sürücü, daha fazla yarış: Formula E geri döndü!

Elektrikli araçların yarıştığı şampiyona Formula E, bu hafta Suudi Arabistan’da gösterişli açılış yarışması ile şimdiye kadarki en büyük sezonunu başlatıyor.

Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 projesinin bir parçası olarak tarihi Diriye kenti, Formula E 2018-19 sezonunda açılış yarışına sahne oldu.

FORMULA E TARİHİ KENT DİRİYE’DE GERÇEKLEŞECEK

Suudi Arabistan’ın ilk başkenti ve şimdi UNESCO dünya mirası olan Diriye, gezegendeki en yeni ve en temiz yarış serisine ev sahipliği yapıyor.

Discovery Channel’in  ‘Değişim Yarışı’  belgeselinde de ayrıntılı olarak belirtildiği gibi, geçen yıl yapılan Riyad Yarış Pisti’nin tam zamanında yetişmesi için ciddi bir çaba harcanmıştı.

Dünyanın dört bir yanındaki ikonik pistlerden ilham alınarak tasarlanan 2.5 kilometrelik pist, peş peşe gelen ve akıcı virajlardan tasarlandı. Son derece iddialı olan proje, Aralık 2018’de açılan Diriye E-Prix için zamanında tamamlandı ve Portekiz’li Antonio Felix Costa, Orta Doğu’daki ilk Formula E yarışını kazanma onurunu elde etti.

Bu sefer, Felix da Costa, Diriye’de E-Prix cumartesi yarışlarını ilk sırada tamamlayan isim oldu. Motor sporlarında alınan sonuçlar öngörülemezdir ve bu yarışlar sonrası Felix da Costa artık daha da rekabetçi.

EN İYİLER YARIŞACAK

Dört kıtada 14 yarışa katılan 12 takımdaki 24 sürücüyle, Formula E şimdiye kadarki en büyük sezonu için hazırlanıyor. Bir şampiyonluk kazananını tahmin etmek kolay değil, ancak bu hafta olup bitenler, dünyadaki Formula E hayranlarının sorduğu soruları yanıtlamaya yardımcı olacak.

Mesela, iki kez şampiyon olan Jean-Eric Vergne’nin ne yapacağını merak edenler var. Çünkü iki kez ard arda şampiyonluk kazanan ilk Formula E pilotu olan Vergne’nin üçüncü bir ünvan arayışı, özellikle Felix da Costa’nın yeni DS Techeetah takım arkadaşı ile katılmasıyla hiç de kolay olmayacak.

Yarışlar, motor sporları devleri Mercedes ve Porsche’un mücadelesine sahne olacak ve Diriye E-Prix, bu takımların verecekleri mücadelelerinde karşılarına çıkan ve aşmaları gereken bir engel olacak.

Mercedes pilotu, Formula 2 şampiyonu Nick de Vries’in varlığı ise 2019-20 sezonunun en rekabetçi sezon olacağının başka bir kanıtı. Dolayısıyla ödül, bu hafta Riyad Yarış Pisti’nin 21 virajında kıyasıya müdahale edecek herhangi bir yarışçı için muhteşem olacak.

YOĞUN BİR SEZON BAŞLIYOR

Yapılan iki yarış yalnızca Formula E sezonunu şık bir şekilde başlatmakla kalmadı, aynı zamanda Suudi Arabistan’ın tarihi şehrinde ay boyu gerçekleşecek ‘ Diriye Sezonu’nun da bir göstergesi.

Üç kez tenis Grand Slam şampiyonu Stan Wawrinka ve dünya dördüncüsü Daniil Medvedev, 12 Aralık’ta başlayacak olan Suudi Arabistan’daki ilk profesyonel turnuva olacak Diriye Tenis Kupası’nda yarışan oyuncular arasında yer alacak.

Diriye ayrıca 7 Aralık 2019’da Büyük Britanyalı Anthony Joshua’nın, Meksikalı Andy Ruiz Jr’dan intikam almak istediği yılın en ağır boks mücadelesine de ev sahipliği yapacak. Anthony Joshua, Haziran ayında Ruiz tarafından ağır yenilgiye uğrayarak ağır sıklette kazandığı kemeri kaybetmişti.  Bu karşılaşma sayesinde Orta Doğu ilk kez ağır sıklet dünya şampiyonluğu mücadelesine ev sahipliği yapacak ve böylece boks dünyasının gözleri de Suudi Arabistan’a çevrilecek.

Euro Sport