Yarım yüzyıla dayanan güçlü bir dostluk: BAE ve Mısır

Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki dostluk bağları BAE’nin kurulmasına dayanıyor. 

Arap dünyasının şimdiye kadar ki en ünlü şarkıcısı olan Umm Kulthum, Yedi Emirlik bir ulus olmadan önce 2 Aralık 1972 yılında başkentte çok sayıda konser vermek için Kahire’den Abu Dabi’ye geldi.

BAE Devlet Başkanı Şeyh Zayed, Kawkab Al Sharq veya “Doğu’nun Yıldızı” olarak bilinen kadın sanatçıya Arap Körfezi incilerinden yapılan muhteşem bir antika kolye hediye etti.

https://www.youtube.com/watch?v=odQJeBhi-6M&feature=emb_err_watch_on_yt

Sadece birkaç gün sonra, BAE New York’ta BM’ye resmen kabul edildiğinde Mısır, dünyanın bu en yeni ulusunu tanıyan ilk ülkeler arasında yer aldı.

Kahire, BAE’yi tanıma açıklamasında “Mısır Arap Cumhuriyeti hükümeti, yeni Arap kardeş ulusunun, Arap milletinin onur ve refah yönündeki yürüyüşüne katkı sağlayacağından emin” ifadelerine yer verdi.

En eski Arap ülkelerinden biri ile en yeni Arap ülkelerinden biri arasındaki ilişki defalarca gelgit yaşadı.

Şeyh Zayed ,Mısır Cumhurbaşkanı Anwar Sadat ile Kahire’de 1970 ve 1971 yıllarında görüştü.

Şeyh Zayed, 1967 yılında İsrail ile savaşta olan Mısır’a desteklerini sunarken 1973’te İsrail’le olan savaşta yine Mısır Devlet Başkanı Sadat’ı arayarak Birleşik Arap Emirlikleri’nin tüm kaynaklarının emrinde olduğunu söyledi.

BAE Devlet Başkanı’nın Kahire ziyaretinde, savaş nedeniyle zarar gören Kahire’nin dışındaki bir bölge 1995 yılına BAE desteğiyle yeniden inşa edildi ve bölge Şeyh Zayed Şehri adını aldı.

1976’da Sadat, Abu Dabi’ye finansal yardım almak için geldi ve BAE, 1979 Camp David Sözleşmesi’ne  neden olan İsrail ile yaptığı görüşmeler sonucunda Mısır’ın Arap dünyasının bazı bölgelerinde tecrit edilmesine son verilmesine yardım etti.

Abu Dabi Kalkınma Fonu’ndan resmi destek 1974 yılında başladı. Son raporunda, Mısır’ın 20 milyar dolarlık kredi aldığını ve fondan hibe aldığını veya BAE Hükümeti adına yönetilen 20 proje için tarıma önem verdiğini belirtti.

Kahire, 2009 yılında BAE’yi Mısır’da yatırım yapan önde gelen dış hükümet olarak seçti, Devlet Başkanı Şeyh Halifa 2008’de artan gıda fiyatlarını düşürmek için hediye olarak bir milyon ton buğday gönderdi.

Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in 2011’deki halk baskısı nedeniyle istifa etme kararı BAE tarafından desteklendi ve devam eden protestoların ardından BAE, şu anki Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el Sisi’ye siyasi ve ekonomik destek vermeye devam ediyor.

BAE ve Mısır arasındaki ilişkiler es Sisi yönetiminde güçlendirmeye devam ediyor. Her iki ülke de bölgedeki önemli konular üzerinde Katar’ın terörizme destek vermesi nedeniyle diplomatik izolasyonu, DAEŞ gibi terör gruplarından gelen tehditler ve İran konusunda ortak endişelere sahipler.

2016 yılında Kahire’deki görüşmelerde, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed, Mısır’ın “önemli rolünü” tanımladı.

Geçtiğimiz yıl, Şeyh Muhammed Mısır’ı birkaç kez ziyaret etti. Veliaht Prens Mart ayında, ekonomik kalkınmayı hızlandırmak için büyük projeden biri olan New Alamein tatil beldesini gezmeye iki günlük bir devlet ziyaretine başladı.

Mayıs ayındaki bir başka resmi ziyaret sırasında Şeyh Muhammed, şimdi neredeyse yarım asırlık dostluk ve işbirliğini şu sözlerle anlattı: “Gelişen, tarihi derinliklere dayanan ve iki ülkenin ve halklarının çıkarlarına hizmet eden bir ilişki”.

The National