Arap Birliği Dışişleri Bakanları ABD’nin ‘yerleşim birimleri’ kararını reddetti

Arap Birliği Dışişleri Bakanları, Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen olağanüstü toplantının ardından, ABD’nin işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Yahudi yerleşim birimlerini yasa dışı kabul etmeme kararını reddetti.

ABD’nin söz konusu kararının kınandığı sonuç bildirgesinde, bu kararın Birleşmiş Milletler (BM) prensipleri ve uluslararası yasalara aykırı olduğu gibi hiçbir kanuni etkisi olmayacak geçersiz bir adım olduğu ifade edildi.

Filistin yönetiminin talebi üzerine olağanüstü toplanan bakanlar, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki son saldırısıyla birlikte Tel Aviv’in suikast ve yargısız infaz politikasını da kınadı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) yerleşim birimlerinin yasadışı olduğuna karar vermesine rağmen 18 Kasım’da işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini açıklamıştı.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da 3 milyondan fazla Filistinli ile birlikte 630 binden fazla İsrailli yaşıyor.

Yerleşim birimi sorunu, onlarca yıllık Filistin-İsrail ihtilafındaki en sorunlu konulardan biri olmaya devam ediyor.

İsrail’in İslami Cihad Hareketi’nin önde gelen komutanlarından Baha Ebu el-Ata’ya 12 Kasım’da düzenlediği suikastin ardından çatışmalar patlak verdi ve İslami Cihad üç gün süren tırmanış boyunca İsrail’e 450 roket atılarak cevap verdi.

İsrail savaş uçakları ise özellikle İslami Cihad’a ait alanları hedef alan onlarca hava saldırısı düzenledi.

İki taraf arasındaki tırmanış nedeniyle 35 Filistinli öldü ve 100’den fazla kişi yaralandı.

Şarkul Avsat