Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi / BAE Uzay Ajansı

BAE, uzay turizmi ve uzay madenciliği yasalarını çıkartıyor

Bu yıl uzaya ilk astronotunu gönderen ve Mars’ta bir araştırma başlatmayı planlayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şimdi de yeni hedefleri olan uzay turizmi ve uzayda madencilikle dikkatleri çekiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı Genel Müdürü Muhammed al-Ahbabi  bunun için yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini söylüyor.

Ahbabi, bir kaç ay içinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin yatırım çekmek, ülkede faaliyet gösteren şirketlerin faaliyetlerini ve hizmetlerini düzenlemek için tasarlanan ilk uzay kanununu çıkartacak.

Ahbabi yaptığı açıklamada ‘’Karar hükümet tarafından onaylandı ve yasalaşması için şu anda son aşamada bulunuyor” diye konuştu.

Devasa gökdelenleri ve mega projeleriyle bilinen BAE, öteki dünya dışına ait yeni endüstrilerin ekonomik geleceğinin anahtarı olabileceğini düşünüyor. BAE şehirleri çölde yükselen bir ülke olarak büyük hırslarla, Dünya’nın ötesine bakıyor.

VIRGIN GALACTIC İLE İŞBİRLİĞİ

BAE Uzay Ajansı tarafından hazırlanan yeni yasa gelecekteki uzay turizmi veya madenciliği projelerini ele alacak. Ahbabi bunun için ‘’Gelecek 10 yıl içinde meyveleri toplamaya başlayacağımızı düşünüyorum’’ diyor.

Ahbabi sözlerine ‘’Bugün mevcut bir proje yok çünkü teknoloji henüz hazır değil ama bizler zamanın ötesine bakıyoruz ve bu düzenlemeleri yapıyoruz’’ diye devam ediyor.

Mart ayında BAE Uzay Ajansı, Richard Branson’un uzay turizm şirketi Virgin Galactic ile potansiyel turizm uçuşları da dahil olmak üzere çeşitli planlar üzerinde işbirliği için bir mutabakat anlaşma imzaladı.

Virgin Galactic CEO’su George Whitesides, “BAE Uzay Ajansı ve BAE’deki diğer ortaklarla birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

BAE’NİN 10 UYDUSU VAR, 8 TANE DAHA GÖNDERECEK

Ahbabi, BAE’nin yörüngede 10 işleyen uyduya sahip olduğunu ve önümüzdeki birkaç yıl içinde sekiz tane daha uydu fırlatmayı planladığını söyledi.

Ahbabi; ‘’Mevcut uydular, telekomünikasyon ve maliye bakanlığı dahil olmak üzere diğer hükümet kuruluşlarının yetkisi altındaydı. Ama şimdi tüm verileri uzay ajansına aktarıyoruz” dedi.

BİR SONRAKİ DURAK MARS

BAE, önümüzdeki 10 yıl içinde sektördeki faaliyetleri için bir çerçeve belirleyerek bu yılın başlarında ulusal uzay stratejisini başlattı.

Eylül ayında, ilk BAE’liyi uzaya gönderilmesi kutlandı.

Hazza Al Mansouri, Kazakistan’daki Baikonur uzay merkezinden Soyuz roketiyle uzaya giden üç kişilik bir ekibin parçasıydı.

Sekiz günlük görevinden geri dönüşünde bir kahraman olarak karşılanan Hazza Al Mansouri zaman algı çalışması da dahil olmak üzere bilimsel deneylerde yer alan ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ziyaret eden ilk Arap oldu.

2020’de BAE, Umut adında insansız bir uzay aracı fırlatan ilk Arap ülkesi olmayı hedefliyor. Umut uzay aracının ertesi yıl dünyaya geri dönüşü öncesi Mars’a gidecek.

BAE ayrıca, 2117 yılına kadar bir insan yerleşimi kurmayı umduğu Mars’taki koşulların aynısının oluşturulacağı bir “Bilim Şehri” kurmayı planlıyor.