BAE Yardım Kuruluşu, Yemen’de susuzlukla mücadele girişimlerini pekiştirdi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin başkenti Abu Dabi’nin Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nehyan’ın direktifleri ve Al Dafra Bölgesi’nin Temsilcisi ve BAE Yardım Kuruluşu Başkanı Şeyh Hamdan bin Zayed Al Nehyan’ın denetiminde, Yemen’deki susuzlukla mücadele için su kaynakları sağlama girişimleri artırıldı.

Kuruluş, son yıllarda bilge liderliğin rehberliğinde Yemen bölgelerine içilebilir su temini alanında yüzlerce projeye öncülük etti ve dağlık ve çöl bölgelerindeki yüz binlerce insana fayda sağlayan bu hayati tesisler sayesinde kıtlık çeken bölgeleri hayata geçirdi.

Bu girişimlerin devamı olarak kuruluş şu anda Hadramut Valiliği’nde,  bir artezyen kuyusu sondajı, büyük ebatlarda su depoları ve su tedarik ağını bölgedeki insanların evlerine bağlamayı içeren bir su projesi uyguluyor. Bu proje, Yemen arenasında su kıtlığı sorununa uygulanabilir çözümler sunan en büyük su projesi olarak biliniyor.

BAE Yardım Kuruluşu Genel Sekreteri Dr. Muhammed Atik el-Fellahi, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nehyan’ın direktifleri sayesinde her geçen gün, Yemen’de kalkınma ve afetlerin gelişimini sürdürme ve yeniden yapılanma çabalarını sürdürme girişimlerinin arttığını belirtti.

Dr. Muhammed Atik el-Fellahi, Şeyh Hamdan bin Zayed Al Nehyan’ın, Yemen’deki kardeşlerin ihtiyaç duyduğu hizmetleri geliştirmek için kuruluş tarafından uygulanan tüm projelerin ilerlemesini takip ettiğini ve özelikle su kaynaklarıyla ilgili olan girişimleri benimsemeleri için yönlendirdiğini söyledi.

Fellahi, Yemen’deki susuzlukla mücadele projesinin, Yemen’deki kardeşlerin temel hizmetlerini her alanda güçlendirmeyi amaçlayan kapsamlı bir kalkınma planı ile kurumun taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

Fellahi, “Kardeşlerimize karşı görevimizi tarafsız bir şekilde yerine getirmek için her zaman gayret gösteriyoruz ve liderlerimizin yönlendirmesiyle Yemen’deki halkımızı kalkınma ve yeniden yapılanma öncelikleri ve iyi bir yaşamın sağlanması konusunda geliştirmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Hadramut’taki BAE Yardım Kuruluşu Temsilcisi Hamid Raşid eş-Şemsi, buradaki bölge halkı için su projesinin önemini vurgulayarak, daha önce temiz su bulabilmek için yürüyerek uzun mesafelerde yolculuk ettiklerini ve birçok zorluk ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Ayrıca projenin su kirliliği ile bulaşan salgın hastalıkların temizliği ve kontrolüne katkı sağlayacağını vurguladı.

Şemsi, kurumun girişimlerinin belirli bir alanda sınırlı olmadığını, ancak insani yardım programlarının kalkınma projeleri ve daha fazla su projesinin uygulanmasını içerdiğini belirterek, projelerin Hadramut eyaletindeki diğer tüm müdürlüklere yayıldığını söyledi. Özellikle Yemen’deki çöl ve dağlık alanların hayati ve acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını vurguladı.

WAM