Dubai 9 ayda 12 milyon ziyaretçi ağırladı

Dubai Emirliği, bu yılın ilk dokuz ayında, Turizm ve Ticaret Pazarlama Dairesi “Dubai Turizm” tarafından yayınlanan son istatistiklere göre geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 artarak 12,8 milyondan fazla uluslararası ziyaretçi ağırladı.

Dubai Emirliği’nin GSYH’sini olumlu yönde etkileyen ana ve gelişmekte olan pazarlardan gelen ziyaretçi sayısı başlıca küresel turizm destinasyonları arasındaki konumunun sağlamlaştırılmasına doğrudan katkıda bulundu.

Eylül ayında Dubai, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 oranında artarak bir milyon 230 binden fazla ziyaretçi aldı ve endekse göre art arda beşinci yıl için dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında dördüncü sırada yer aldı. 2019’da en çok ziyaret edilen küresel şehirleri gösteren MasterCard, Dubai’nin rekabet avantajlarını artırarak en önemli küresel varış noktalarına liderlik etmeye devam ettiğini doğruladı.

PROMOSYON KAMPANYALARI

Dubai Turizm, Hindistan, Suudi Arabistan, İngiltere, Umman ve dünyanın en büyük ziyaretçi kaynağı olan Çin gibi büyük pazarlardan daha fazla ziyaretçi çekmek için yıl boyunca promosyon kampanyalarına devam etti. 2019’un ilk dokuz ayı bu beş ülkeden gelen turist sayısı beş milyon ziyaretçiye ulaştı.

Hindistan, bu yılın ilk dokuz ayında 1,39 milyondan fazla ziyaretçiyle ana pazarlar listesindeki liderliğini korudu. Suudi Arabistan, son dokuz ayda 1,25 milyon Suudi ziyaretçi sayısıyla Dubai’de yüzde 2 büyüdü. İngiltere, 851 bin ziyaretçi ile ana pazarlardaki üçüncü sırasını korudu.

UMMAN DÖRDÜNCÜ SIRADA

Umman Sultanlığı, en iyi performans gösteren pazarlar listesinde en üst sıradaki yerini korudu, 778 binden fazla ziyaretçi alan Dubai ile yıllık yüzde 28’lik önemli bir artış elde etti ve Dubai’ye ziyaretçi ihraç eden başlıca pazarlar listesinde dördüncü oldu.

Dubai, Çin’in ana pazarlarda beşinci sırada yer alması ve 2019’un ilk dokuz ayında 729 bin ziyaretçi ile yüzde 14 oranında artmasıyla Çin’den çok sayıda ziyaretçi çekmeye devam ediyor.

2019 yılının ilk dokuz ayında, yüzde 1 artış kaydederken, ABD ve Rusya 481 bin ve 433 bin ziyaretçiyle sırasıyla altıncı ve yedinci sırada yer aldı. Dubai, dünyanın dört bir yanından gelen gezginler için ilk aile yeri hedefi olma çabasında olarak, bu yılın ilk dokuz ayında dört puanlık yüzde 34’e varan bir artışla Rusya’daki aile kategorisine odaklandı.

Dubai’deki ilk 10 ihracat pazarı ile ilgili olarak, Almanya ve Pakistan sırasıyla 392 bin ve 378 bin ziyaretçiyle sekizinci ve dokuzuncu sırayı aldı.

En hızlı büyüyen pazarlardan biri olan Filipinler ilk 10 arasında ve ziyaretçi sayısı yüzde 29 artışla 352 bine ulaştı.

ZİYARETÇİ ARTIŞI

GCC bölgesi, ziyaretçi payını yüzde 20’ye yükselterek konumunu güçlendirdi ve Batı Avrupa ile aynı konuma geldi. Fransa pazarı, iki basamak yükselerek ziyaretçilerde yüzde 10’luk bir artış gösterirken, İtalya pazarı yüzde 4 oranında büyüdü, Batı Avrupa’dan gelen ziyaretçi sayısındaki artışa katkıda bulundu. Güney Asya bölgesi, ziyaretçilerin yüzde 16’sı ile Dubai’ye ihracat yapan başlıca pazarlar arasında oldu, bunu yüzde 12 ile Çin ve Kuzey ve Güneydoğu Asya izledi.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesi yüzde 10’luk istikrarlı bir büyüme oranı sürdürürken, Mısır yüzde 9’luk bir büyüme oranı ile 13’üncü sıraya yükseldi. Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Doğu Avrupa ve Rusya bölgesi yüzde 8 oranında büyürken, Kazakistan ilk kez yüzde 24 büyüme ile ilk 20 gelişmekte olan pazar ziyaretçisi arasında yer aldı.

Amerika ve Afrika, Dubai’ye gelen uluslararası ziyaretçilere yüzde 6 oranında katkı sağladı. Afrika varlığı, yüzde 34 ile Nijerya pazarının en hızlı büyüyen pazarlardan biri olarak kaydetti, Avustralya bölgesi için pazar payını yüzde 2 artırdı.

Dubai Turizm ve Ticaret Pazarlama Genel Müdürü Hilal Said el-Merri, Dubai’nin dünyadaki en fazla ziyaretçi alan listede dördüncü sırada yer alması, bu yılın ilk dokuz ayında elde ettiği büyümeyi daha da arttırma yönündeki iddialı vizyonunu yansıttığını söyledi. Ayrıca, 2022-2025 Turizm Stratejisi’nin hedeflerini ilerleterek küresel olarak ziyaret edilmeye devam ettiğini belirtti.

Sözlerinin devamında, “Expo 2020 yaklaşırken, kentin turizm potansiyelini çeşitlendirmeye devam ederek ziyaretçi sayısını artıracağız. Dubai’nin önde gelen bir küresel seyahat hedefi olmasını sağlamak için kilit ve gelişmekte olan pazarlardan ziyaretçi çekmeye odaklanmaya devam edeceğiz” dedi.

KONAKLAMA SEKTÖRÜ

Dubai’nin konaklama sektörü ziyaretçilere daha fazla seçenek sunarak büyümeye devam ediyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde, Five Hotel Jumeirah Village, Vida Creek Harbour Hotel ve Millennium Al Barsha Hotel dahil olmak üzere birçok otel açıldı. Sektöre giren projelerden faydalanan oteller, geçtiğimiz eylül ayı sonuna kadar Dubai’deki otel işletmelerinin sayısını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 119 bin ve 779 oda sağlayan 716 işletmeye getirdi. Otellerin doluluk oranı yaklaşık yüzde 73 oldu ve bu oran dünyanın en yüksek oranlarından biri olarak kabul edildi. ve bu tesisler son dokuz ayda 23,12 milyon gecelik konaklama sağladı.

Emarat Al Youm