En zengin Arap ülkesi hangisi?

En son yayınlanan Legatum Refah Endeksi’ne göre en zengin Arap ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE).

BAE endekste bu yıl 40. sıraya yükseldi ve beş yıl boyunca arka arkaya ilk 40’ta yer aldı. 10 yıl önce 44. sıradaydı. Yatırım ortamını, işletme koşullarını, pazara giriş ve altyapıyı ve ekonomik kaliteyi içeren açık ekonomiler kategorisinde özellikle iyi puan aldı. Açık ekonomiler kategorisinde, BAE en esnek işletme düzenlemeleri için dünya çapında üçüncü sırada.

Suudi Arabistan, işletme koşullarını, pazarlara erişimi ve altyapıyı, ekonomik kaliteyi ve yatırım ortamını içeren açık ekonomiler kategorisinde iyi puan aldı. Ancak raporda, krallığın kişisel özgürlük nedeniyle hala en alttaki 10 ülke arasında yer aldığı belirtildi.

Genel refah açısından en iyi 10 ülke:
1 Danimarka
2 Norveç
3 İsviçre
4 İsveç
5 Finlandiya
6 Hollanda
7 Yeni Zelanda
8 Almanya
9 Lüksemburg
10 İzlanda

Danimarka bu yılki refah endeksini yükselterek, her alanda  ve en iyi yaşam koşullarına sahip olması nedeniyle ilk sırada yer aldı. İkinci sırada Norveç,  İsviçre, İsveç, Finlandiya, Hollanda, Yeni Zelanda, Almanya, Lüksemburg ve İzlanda yer aldı.

Küresel olarak, 167 ülkeden 148’i, 10 yıl öncesine göre daha yüksek düzeyde refah yaşıyor. Artış, yatırım ortamındaki iyileşme ve dijital bağlantı nedeniyle daha açık hale gelen ekonomiden kaynaklanıyor.

Son 10 yılda küresel refahta bozulma yaşayan 19 ülkeden 15’i, çoğunlukla jeopolitik çatışmalar ve sivil huzursuzluk nedeniyle Sahra-altı Afrika’da veya ODKA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde yer alıyor.

Endekste 157. sıradaki Suriye, 166. sıradaki Yemen ve 143. sıradaki Venezuella en büyük düşüşler yaşayan ülkeler olarak dikkat çekiyor.