Dr. Yousef Al-Othaimeen

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Dr. Yousef Al-Othaimeen kimdir?

Doktor Yousef Al-Othaimeen, 2016’dan beri İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri olarak görev yapıyor.

El-Othaimeen, daha önce  çalışma ve sosyal kalkınma bakanı olarak kamu sektöründe çeşitli görevlerde bulundu. Aynı bakanlıkta, engelli rehabilitasyon ve bakım departmanı danışmanı ve müsteşar yardımcısı olarak çalıştı.

Ayrıca, Kral Abdullah bin Abdul Aziz Gelişim Evleri Vakfı Genel Sekreteri ve Yetimlerin Bakımı İçin İnsani Yardım Derneği Genel Müdürü olarak da görev yaptı.

Al-Othaimeen ayrıca akademik bir kariyere sahip. Riyad’daki Kral Saud Üniversitesi (KSU)’nde yardımcı doçentti. KSU’dan sosyal bilimler dalında lisans derecesiyle mezun olduktan sonra öğretim görevlisi olarak kariyerine başladı.

Yüksek öğrenimine ABD’de devam etti, doktora derecesini aldı. Doktora derecesini başkentteki Amerikan Üniversitesi’nden ve sosyoloji yüksek lisans derecesini Ohio Üniversitesi’nden aldı.

Al-Othaimeen ayrıca Suudi Arabistan’daki bazı yerel gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.

2019 yılında, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nden onursal doktora aldı.

Son zamanlarda, Müslüman liderler, İslamofobiyle ilgili tüm davranışların ve eylemlerin suç olarak tanınması için uluslararası bir yasa çıkarılmasını istemektedirler.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 50. yıldönümünü Cidde’de kutlanmasıyla ilgili plan ve çalışmalarını açıklayan Al-Othaimeen, “Dinlere veya peygamberlere hakaret etmekten” sorumlu kişiler veya gruplar hakkında küresel bir baskı yapılması çağrısında bulundu.

Al Othaimeen Arab News’e: “Anti-Semitizm ve ırkçılığa karşı yasalar mevcut. Bu yüzden dinlerle alay edilmesine karşı bir yasa talep ediyoruz” diye konuştu.

İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından yayınlanan bir raporda, modernleşme ve internet devriminin  dünyayı;  dinlerin, kültürlerin, ırkların ve ulusların bir komşu gibi bir arada ve yan yana yaşamasının gerektiği ‘’küresel bir köy’’ haline getirdiği belirtildi.

Raporda ayrıca ‘’İslamofobi, Müslümanlara yönelik hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık eylemlerine ve hatta İslami kıyafetleri olan insanlara yönelik şiddet içeren suçlara dönüşen ve İslam’a karşı duyulan aşırı korku duygusu ” olduğunun altı çiziliyor.

Arab News