62 kişinin öldüğü uçak kazasıyla ilgili yeni gelişme

Flydubai Şirketi, Havacılık Komitesi tarafından ortak olarak yayınlanan son rapora göre, FZ 981 uçuşu ile ilgili kazanın insan kaynaklı olduğunu doğruladı.

Flydubai’ye ait olan ve 62 kişiyi taşıyan Boeing 737-800 adlı yolcu uçağı, 16 Mart 2016’da Rusya’nın güneyindeki Rostov kentinde yer alan havaalanına inmeye çalışırken düşmüştü ve kaza sonucu tüm yolcular hayatını kaybetmişti.

Flydubai tarafından yayınlanan bir basın bülteninde şirket, soruşturma komisyonu tarafından yapılan sonuç ve önerileri kabul ettiğini belirterek, “Nihai raporda belirtilenlerin ötesinde yapılacak diğer eylemlerle birlikte taahhütlerimizi ciddiye aldık ve talep edilen tüm önerileri uyguladık” ifadelerine yer verdi.

Şirket raporda, “Flydubai’nin havacılık güvenliğini arttırma konusundaki kararlılığının bir parçası olarak, ek bilgi ve vizyonumuzu sektörlerle paylaşıyoruz” dedi.

Flydubai, kapsamlı bir iç soruşturma yürütmek ve rapor sunmak için gerçek verileri gözden geçirecek ICAO Ek 13 protokollerini dikkate alarak bir dizi uzman atadı.

Raporun devamında, “İnsan kaynaklı olaylarda gerçek verileri yorumlarken olası tüm senaryoları göz önünde bulundurmak çok önemli. Bu trajik olaya sebep olan tüm potansiyel faktörleri anlamak ve havacılığın daha güvenli hale getirilebilecek önemli fikirlerin paylaşılmasını sağlamak sektörün önceliğidir” şeklinde açıklama yapıldı.

Ayrıca kazada hayatını kaybeden mağdurların ailelerini desteklemenin, sevdiklerini kaybedenlere ve ailelere adil tazminat sağlamanın flydubai için bir öncelik olduğu belirtildi.

Açıklamada, şirketin taleplerin çoğunun çözümüne ulaştığı ve bu süreci sürdürme önceliği olduğu ve olaydan sonra şirketin iç süreçler ve sistemler hakkında kapsamlı bir inceleme yaptığı ve sorumlu araştırmacının desteklendiğine dikkat çekildi.

Şirket, güvenlik iyileştirmelerinin izlenmesinin, faaliyetlerindeki ön şart olduğunu yineledi.

Al Roeya