Chanel, Hermes ve Louis Vuitton… Çin ve BAE polisinden taklit marka çetesine 256 milyon dolarlık darbe

Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) polisleri, Orta Doğu’da muazzam miktarda sahte lüks eşya üretip satan uluslararası bir suç çetesine operasyon düzenledi.

Çin’in Kamu Güvenliği Bakanlığı raporuna göre polisler; temmuz ayında Dubai, Şangay ve Guangdong eyaletlerinde yapılan ortak operasyonlarda 57 şüpheliyi gözaltına alarak 28 binden fazla sahte el çantası ve giyim eşyası ele geçirdi.

Ele geçirilen mallar tahmini olarak 256 milyon dolar değerinde ve Chanel, Hermes ve Louis Vuitton gibi lüks markalara benzeyen sahte ürünler içeriyor.

Rapora göre, ana şüpheliler Dubaili’ydi ve Çin fabrikalarıyla ürün üretmek üzere sözleşme yapan ve daha sonra Orta Doğu ülkelerinde bulunan distribütörlere satan iki şirket işletiyordu.

ÇİN’İN SAHTEYLE SAVAŞI

Çinli yetkililer geçen yıl, ülkenin sahte mallar konusundaki itibarını düzeltmek amacıyla fikri mülkiyet haklarını korumaya ve güçlendirmeye yönelik taahhüt verdi.

Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı, temmuz ayında bu ürünlere karşı özel bir operasyon başlattı ve sadece üç ay içinde 6 bin 197 şüpheli tutuklandı. Yine geçen yıl polis, Çin’in doğusundaki Anhui eyaletinde Orta Doğu’da satılması planlanan 85 milyon dolar değerindeki 500 bin çift sahte Converse ve Vans spor ayakkabılarını imha etti.

Sixth Tone