Göstericiler, Hizbullahçıların arabasını yaktığı kadın için 10 bin dolar topladı

Arabasının yakılmasından sonra Farah Merhi attığı tweette “Felaketten güzellik çıkıyor. Her zaman iyi taraftan bakmak lazım” dedi. Arabası  şiddet yanlısı siyasi parti yandaşları tarafından ateşe verildikten sonra bunu söylemesi ise ilginçti.Lübnan 

Merhi, öfkelenmedi, üzüntü içinde kendini helak etmedi. Ümidini yitirmeyen Mehri, Lübnan gibi bir ülkede, ümitsizlik içinde ümidi canlı tutarak yaşamayı öğretiyor. Neredeyse on yıllardır aynı yöneticiler tarafından yönetiliyor olmalarına rağmen, Lübnan halkı 17 Ekim’de sokaklara döküldü, bu bölücü sistemi artık ortadan kaldırma şansı belirmişti.  Şurada burada ufak zaferlere tanık olmakla birlikte halkın 43 günlük mücadelesinin ardından direnişler hala devam ediyor.

Pazar günü, Ring Köprüsü bir grup protestocu tarafından kapatıldıktan sonra Hizbullah Partisi ve Emel Hareketi destekçileri saldırıya geçti. Çıkan olaylarda pek çok arabayı yaktılar ve tahrip ettiler, vitrinleri parçaladılar. Merhi’nin arabası da bu şiddetin kurbanı oldu, ancak o şimdi ağzı kulaklarında dolaşıyor. Adı Arapça “sevinç” anlamına gelen Merhi, ismine yakışır bir şekilde davranıyor ve şöyle diyor: “Arabamı yaktınız, ama gülümsememi yakamayacaksınız.”

İlk günden beri devrime katılan 30 yaşındaki kadın, bunun olabileceğini hissettiği halde, ertesi günün sabahına kadar arabasının ateşe verildiğini aslında bilmiyordu. Mehri olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı; gece olaylar tırmanırken, park ettiği arabasını almaya karar verdi ama oraya gitmeyi başaramadığı için, eve geri dönmüştü.

Kadının fotoğrafı ve kaosun içinde pozitif enerjisi insanların bağış kampanyası yapmasına yol açtı. “Farah’a Yeni Araba” başlıklı kampanya ile kadının, yeni araba alabilmesi için 228 kişi arafından 10 bin 800 Dolar’dan fazla bağış toplandı. 48 saatten kısa bir süre içinde kampanya belirlenen hedeften fazlasını topladı.

Aslında, Merhi’nin kuzeni tarafından başlatılan kampanyanın başlarda pek de başarılı olacağı düşünülmüyordu. Gündüz muhasebeci, gece yoga eğitmeni olan kadın, insanların kendisine verdiği destek yüzünden şaşkına döndü. Kuzeni kendisine bu fikri söylediğinde böyle bir şey yapmamasını, halen ekonomik krizde olan ülkede, kimseden para toplayamayacaklarını söylemişti.

“Duygularımı ifade edecek söz bulamıyorum” diyen Mehri, attığı tweetin bir anda viral haline gelip de bağış kampanyası haline dönüşeceğini hiç beklememişti.

Merhi, sigorta şirketinin “ayaklanma ve terör saldırısı” nedeniyle oluşan hasarları karşılayan poliçesi bulunmadığından, bu hasarı karşılamayı reddettiğini de belirtti. Ancak, bu sorunun henüz çözülmemiş olduğunu da sözlerine ekledi.

Siyasi destekçiler Merhi’nin arabasını iki kere yaktı, ama onun pozitif enerjisini kül etmeyi başaramadılar. Merhi kişisel malının şiddet nedeniyle zarar görmesi yüzünden gerek internet üzerinden gerekse kişisel olarak yüzyüze insanlardan büyük destek gördü.

“Arabam yakıldı ve üzülmedim. Ama etrafımdaki, Twitter, Facebook ve Instagram’daki insanların muazzam desteğini gördüğümde gözyaşlarımı tutamadım” diye tweet attı.

Merhi herkese sevgi ve esenlik diledi ve “Bir gün hepimiz bir bütün olduğumuzu anlayacağız” diyerek şiddetin sona ereceğine dair inancını belirtti.

Step Feed