İran, Rusya ve Çin’den 27 Aralık’ta ortak deniz tatbikatı

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Hüseyin Hanzadi, İran, Rusya ve Çin’in 27 Aralık’ta ortak deniz tatbikatı yapacağını açıkladı.

Söz konusu gelişme, Japonya merkezli Kyodo haber ajansının  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, ABD’nin müttefiki ve aynı zamanda İran ile yakın bağları olan Japonya’yı ziyaret edeceğini duyurduğu bir dönemde geldi.

Kyoda’nın üst düzey bir diplomatik kaynağa dayandırarak verdiği haberine göre İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Ruhani’nin özel temsilcisi olarak Japonya’ya yaptığı iki günlük ziyareti sırasında Ruhani’nin Japonya’yı ziyaret edebileceğine ilişkin bir teklif sundu.

Haberde, İran’ın bu ziyaretin en kısa sürede gerçekleşmesini umduğu ancak Japonya’nın bu konuda ayrıntılı olarak inceleme yapmak istediği öne sürüldü.

Ancak Reuters’a göre Japonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran Cumhurbaşkanı tarafından Japonya’ya yapılacak olası bir ziyaret hakkında bilgileri olmadığını açıkladı.

Tahran ile Washington arasındaki gerginlik, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018’de nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran ekonomisini felç eden yaptırımları yeniden uygulamasının ardından iyice arttı.

Trump ile dostane ilişkiler kuran Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Haziran ayında İran’a giderek, İran’ı ABD ile doğrudan görüşmelere devam etmek ve aralarındaki gerginliği azaltmak için ikna etmeye çalıştı.

Ancak İran, nükleer anlaşmaya geri dönüp bütün yaptırımları kaldırmadığı sürece ABD ile görüşmeyi reddetti.

Şarkul Avsat