Suudi Arabistan ekonomisi 4 yılda zirve yaptı

Londra merkezli küresel bilgi sağlama şirketi olan IHS Markit tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Suudi Arabistan dört yıl içinde ekonomisindeki en büyük artışa tanık oluyor.

Petrol dışı özel sektör ekonomisindeki çalışma koşullarına kısa bir bakış sağlamak için tasarlanan bir gösterge olan Satın Alma Yöneticileri Endeksi;  Ekim ayında 57,8’den Kasım’a kadar 58,3 olarak gerçekleşti. Bu rakamlar, Suudi Krallığı’nın 2014 yılındaki petrol fiyatlarının düşmesiyle tetiklenen şiddetli bir yavaşlamadan resmi ve başarılı bir şekilde toparlanarak çıktığını ortaya koyuyor.

Rapora göre, bu olumlu durum petrol fiyatlarının kısmen dengelenmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca, yabancı şirketlerin ülkede yatırım yapmaları ve bu şirketlerin iş yapmaları için pek çok şeyi kolaylaştıran reformlar da etkili oldu.

Raporda ayrıca, petrol dışı özel sektör şirketleri arasındaki istihdamın Kasım ayında yükseldiği, ancak istihdam yaratma oranının “marjinal ve tarihsel standartlara göre kontrol altına alındığı da” tespit edildi.

Buna ek olarak, ankete katılan işletmelerden toplanan bilgiler, petrol dışı özel sektörde çalışan firmaların artan üretim gereksinimlerini desteklemek için satın alma faaliyetlerini arttırdığını gösteriyor.

Son yıllarda, Suudi Arabistan birkaç yeni sektörü destekleyerek ekonomisini çeşitlendirmeye çalışıyor. Bütün bunlar, Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından başlatılan iddialı bir taslak projesi olan Vizyon 2030 tarafından yönlendiriliyor. Plan, daha önce petrole bağımlı ekonomik yapılardan bağımsız ve daha çeşitli bir strateji ortaya koyuyor.

Vizyon 2030 ile birlikte Suudi Arabistan, önceki yıllarda nadiren kâr ettiği turizm, eğlence ve spor gibi sektörlerden kar etmeye başladı.

Suudi turizm endüstrisi son aylarda büyük bir büyüme kaydetti. Vizyon 2030’un temel amacı, turizmden elde edilen turist ve gelir sayısını gelecek 14 yılda yüzde 18’e çıkarmak. Son zamanlardaki gelişmelere de bakacak olursak, Suudi Arabistan’ın bu hedef doğrultusunda doğru adımlarla ilerlediğini söyleyebiliriz.

Suudi Arabistan’daki eğlence sektörü de Suudi Krallığı Genel Eğlence Kurumu yönetiminde tamamen değiştirildi.

Geçtiğimiz yıllarda, eğlence sektörünün ülkeye getirdiği kâr oldukça yetersizdi ancak bu durum artık değişmeye başladı.

Suudi Arabistan’da düzenlenen festival ve konserlerin, endüstrinin artık parasal katkı açısından büyük bir artış göstermesi  bekleniyor.

Step Feed