Arap Birliği İsrail ve İran nükleer tehdidini görüştü

Mısır’ın başkenti Kahire’deki Arap Birliği Genel Merkezi’nde düzenlenen nükleer silah konulu 55’inci toplantıda İsrail ve İran nükleer tehdidi ele alındı.

Irak başkanlığında dün başlayan ve bugün devam eden toplantıda kitle imha silahları ve bölgedeki silahlanma konusu masaya yatırıldı.

Kahire’deki toplantıda, Eylül ayında Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Konferansı 63’üncü oturumunda İsrail ve İran’ın nükleer faaliyetlerine ilişkin raporlar değerlendirildi.

Toplantı hakkında açıklamalarda bulunan Arap Birliği Silah Kontrol ve Silahsızlanma Dairesi Başkanlığı Fadi Hanna Eşiya, “Geçtiğimiz ay Eylül’de ‘Ortadoğu’da nükleer ve kitle imha silahlarından arınmış bir bölge kurmak’ başlığıyla düzenlenen konferansın çalışmaları değerlendirildi. Bütün Arap ülkelerinin yanı sıra bölge ülkelerden İran’ın da katıldığı konferansa İsrail ve ABD yer almamıştı” ifadelerini kullandı.

Eşiya, “Görüşmelerde, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi anlaşmasının ele alındığı 2020 Gözden Geçirme Konferansı’na hazırlık meselesine odaklanıldı. Arapların bu konudaki stratejik pozisyonu, tüm Ortadoğu’yu nükleer silahlardan arındırmak, devletlerin nükleer enerjinin barışçıl kullanım hakkını desteklemek ve Ortadoğu’da nükleer silahsızlanma çabalarını desteklemektir” diye konuştu.

Şarkul Avsat