Pentagon: İran’ın saldırı gerçekleştirebileceği yönünde birçok işaret bulunuyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Savunma Politikaları Müsteşarı John Rood, dün yaptığı açıklamada, İran’ın ilerleyen zaman içerisinde saldırı gerçekleştirebileceği yönünde birçok işaretin bulunduğunu belirtti.

Pentagon yetkililerinden Rood, yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’ın olası davranışları konusunda endişeleri olduğuna işarette bulundu.

Bu endişelere neden olan bilgiler veya bu saldırıların zaman çizelgesi hakkında ayrıntılı bilgi vermeyen Rood, “İran hükümetine, saldırganlığının olası sonuçları hakkında çok net ve açık işaretler gönderdik” dedi.

Öte yandan kimliklerinin açıklanmasını istemeyen ABD’li 2 yetkili, istihbarat birimlerinin geçtiğimiz ay, “İran’ın bölgedeki birlikleri ve silahlarını harekete geçirdiğine” dair bilgilere ulaştığını bildirdi. Yetkililer, İran’ın bu hamlelerle ne yapmak istediğinin net olmadığını ifade etti.

ABD istihbarat yetkilileri, New York Times’a dün yaptıkları açıklamaya göre İran, Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırma ve nüfuzunu arttırma çabasının bir parçası olarak ülkedeki kısa menzilli balistik füzelerin gizli cephaneliğini inşa etmek için Irak’taki mevcut karmaşayı kullandı.

Kimliğini açıklamak istemeyen yetkililer, füzelerin bölgedeki ABD müttefikleri ve ortakları için bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Yetkililer, “İran gizli bir savaşa giriyor. Ortadoğu’daki ülkelere saldırıyor, ancak bu müdahalelerin kaynağını gizleyerek tepkiye yol açma veya mücadeleyi arttırma ihtimalini en aza indirgiyor” dedi.

Yetkililer, İran’ın Irak’a transfer ettiğini söyledikleri füzelerin ne tür füzeler olduğunu bilmediklerini ancak menzilinin 600 milin üstünde olduğunu belirtti.

Şarkul Avsat