Suudi Arabistan uzman kişilere vatandaşlık vermeye hazırlanıyor

Suudi Arabistan haber portalı Sabq’ta yer alan bir habere göre, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülke ekonomisini çeşitlendirmek için attığı adımlar kapsamında, dünyanın dört bir yanından yabancı aydınları Suudi Arabistan’a çekebilmek için vatandaşlık veren bir kararname yayınladı.

Kraliyet kararnamesine göre Suudi Arabistan vatandaşlığı aralarında İslam alimlerinin yanı sıra nükleer ve yenilenebilir enerji, tıp, farmakoloji, bilgisayar bilimi, petrol, yapay zeka, robotik, ekoloji, astronomi, havacılık, kültür, spor ve sanat gibi farklı alanlarda uzman kişilere verilecek.

KARAR VİZYON 2030 PROGRAMI İLE UYUMLU

Haberde şu ifadelerde yer aldı: “Tuzdan arındırma teknolojisindeki seçkin bilim adamları gibi coğrafi yapısı nedeniyle Suudi Arabistan’ın ihtiyaç duyduğu ve kalkınmanın hızlandırılması hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olabilecek alanları da kapsıyor.”

Haberde, vatandaşlık adımının, dünyanın dört bir yanından Suudi Arabistan’da yaşamaya ve çalışmaya gelmeleri için seçkin ve yaratıcı insanların hedeflendiği belirtildi.

Vatandaşlık adımı, petrole bağımlı olan Suudi Arabistan ekonomisinin çeşitlendirilmesi ve ulusal kalkınmanın “ülke ve vatandaşların yararına” yönelik 2016 yılında başlatılan Suudi Arabistan VİZYON 2030 programı ile uyumlu.

Haber konusunda herhangi bir resmi yorum yapılmadı. Vatandaşlığa kabul edilmenin gayrimüslim uzmanlar için geçerli olup olmadığı konusunda kesin bir açıklama ise yok.

Gulf News