Suudiler, kardeş BAE halkının Ulusal Günü kutlamalarına ortak oldu

Suudi Arabistan hükümeti ve halkı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), kalkınma, ilerleme ve başarı ile dolu 48 yıllık yürüyüşünün yıldönümünü kutladı.

Suudi Haber Ajansı bugün yayınlanan bir raporda, Suudilerin BAE’deki kardeşlerinin kutlamalarına katılımlarını, çeşitli alanlarda tarihsel işbirliğini güçlendirmek için ortak vizyonları çerçevesinde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini içerdiğini belirtti.

Suudi Arabistan’ın Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud’un önderliğinde BAE’nin ise Şeyh Halife bin Zayed Al Nehyan’ın öncülüğünde, düşünce ve eylemlerde sürekli olgunlaşan eski tarihsel ilişkilerle bağlantılı gelişmeler yaşadığını vurguladı.

İKİ KARDEŞ ÜLKE ARASINDA EKONOMİK GELİŞMELER

Raporda, “İki kardeş ülkenin Körfez İşbirliği Konseyi’nin kurulmasındaki rolü büyük. Kuruluşundan bu yana, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve Suudi Arabistan’ın ortak çıkarları savunmak için en iyi müttefiki olmasının yanı sıra ortak Arap meseleleri konusundaki pozisyonlarının sürekliliğini sağladı” ifadeleri yer aldı.

2014 yılında, iki ülkenin liderliğinin stratejik vizyonunu uygulamak için ortak bir yüksek komite kuruldu. 2016’da, ortak ilgi alanlarına danışmanlık ve koordine etmeyi amaçlayan iki ülke arasında bir koordinasyon konseyi kurma anlaşması imzalandı.

Prens Muhammed bin Selman bin Abdülaziz’in, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaptığı son ziyarette, Birleşik Krallık ve BAE arasında, özellikle iki ülke arasındaki Koordinasyon Konseyi’nin kurulması ışığında, çeşitli alanlarda işbirliğinin temellerinin atıldığını onayladı.

Ziyaret, iki ülke arasındaki bütünleşmenin temellerini her alanda güçlendirdi ve ortak başarı oranlarının artırılmasının önünü açtı.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler, genel ticaret sistemine göre BAE ve Suudi Arabistan arasındaki ticaretin değerinin bir önceki yıla göre yüzde 35,4 artarak bin 107,4 milyar dirhem (30 milyar dolar) seviyesine yükselmesine katkıda bulunan dikkate değer bir büyümeye şahit oldu.

Hem Suudi Arabistan hem de Birleşik Arap Emirlikleri’nin ziyaretçileri, iki ülke ile liderleri arasındaki yakınlığı temsil ediyor. İki Kutsal Caminin Koruyucusu hükümetinin, Riyad’ın doğusundaki ana yollardan birine Şeyh Zayed bin Sultan Al Nehyan’ın ismini vermesi, BAE hükümdarlarına gösterdiği önemi ortaya koyuyor. Aynı zamanda BAE’nin buna karşılık olarak BAE’deki bir ana caddeyi Kral Selman bin Abdülaziz Sokağı olarak belirlemesi iki ülke arasındaki dostluğu vurguladı. Öte yandan iki ülke, özel günleri vesilesiyle birçok etkinliğin organizasyonunu üstlenerek iki ülkedeki binaları ve meydanları kendi bayraklarıyla süslüyor.

WAM