Vegan Suudiler!

Suudi gençler arasında veganlık yaygınlaşıyor… Vegan seçeneklerine hizmet eden restoranlar ve ev işletmeleri ise her gün artış gösteriyor.

Raneem Al-Qurashi, (17), öğrenci ve internet üzerinden hizmet veren Nabati işletmesinin kurucusu. Al-Qurashi “Genellikle sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahiptim. Vegan olduktan sonra da çok bir değişiklik yaşamadım. Ancak yemeklerden sonra çok daha hafif hissediyorum, çünkü eti hazmetmek çok uzun zaman alıyor. Bu işe Cidde’de sağlıklı pişmiş vegan ürünleri bulamadığım için, kendi ihtiyacımdan yola çıkarak başladım. Cidde’de veganlar için seçenek çok azdı ve olanların da fiyatı aşırı yüksekti” diyor.

Al-Qurashi veganlığın ve sebze meyve ağırlıklı beslenmenin Suudi Arabistan’da yaygınlaştığını düşünüyor. İnsanlar kararları ve bu kararların sağlık, çevre ve hayvanlar üstündeki etkisi hakkında daha farkındalık ve bilinçle davranıyorlar.

Raw Instinct kurucusu ve girişimci 32 yaşındaki Jawan Kudus, vegan beslenmeyi seçmiş, ancak yeni tat ve bileşimler hakkında bilgi edinmek ve aşçılık amacıyla vegan olmayan yemekleri de denemesi gerekiyor. Londra’da öğrenim görürken 2009 yılında vegan olmaya karar vermiş

Kudus: “Pişmemiş besin diyetini keşfettim ve buna bayıldım, bu hayatımda bir atılım gibiydi. Lezzetten ödün vermeden süper besinleri yemeyi öğrendim. Sonra vegan yemekleri hazırlamayı keşfettim ve mutfakta deneylerimi sürdürdüm. Bu gerçekten yeme biçimimi ve beslenme yaklaşımımı değiştirdi. Veganlığın, kendi gerçekliğiniz ve kendinizin daha iyi bir versiyonu olmanıza yardım edeceğine inanıyorum.”

Klinik psikolog ve evlilik terapisti Abdullah Ghazi de son altı aydır vegan olduğunu belirtiyor. Restoranlarda vegan yemekleri deneyerek başladığını ve bir günde vegan olmaya karar verdiğini ve sonunda tüm beslenme düzenini vegan olarak değiştirdiğini söylüyor.

Ghazi, “Artık otuzlu yaşlarımdaydım ve daha iyi bir yaşam biçimi bulmam gerektiğini düşünüyordum. Tıp geçmişim olduğu için, bir ön çalışma yapmadan yeni bir şeyler deneyemezdim ve araştırmalarım sonucunda bulduğum şey cesaret vericiydi. Araştırmalar bitkisel bazlı beslenmenin düşük maliyetli, beden – kitle endeksini, kan basıncını ve kolesterol seviyesini azaltarak sağlık riskini düşüren özellikler taşıdığını gösteriyor. Üstelik kronik hastalık tedavisi için gereken ilaç sayısını ve kalp hastalıkları yüzünden ölüm oranını da azaltıyor” diyerek, vegan beslenme tercihinin nedenlerini açıklıyor.

Arab News