ABD 2050 yılına kadar Cyborg askerler geliştirmeye çalışıyor

ABD ordusu, 2050 yılına kadar askerlerinin bir kısmını Cyborg’a (insan ve robot karışımı sibernetik organizma) dönüştürmek istiyor.  

Ancak uzmanlar, söz konusu askerlerin neden olacağı ‘yasal ve ahlaki ikilemler’ konusunda uyarıyor.

İngiliz Daily Mail gazetesine göre ABD Muharebe Yetenekleri Geliştirme Komutanlığı (CCDC), hem insan hem de mekanik yeteneklerin birleşimiyle doğaüstü yeteneklere sahip Cyborg askerler geliştirmek istiyor.

CCDC, askerlerin beyne yerleştirilecek implantlar sayesinde silahları zihinleriyle kontrol edebilmeleri ve konuşmadan birbirleriyle iletişim kurabilmelerinin yanı sıra kızılötesi ve ultraviyole ışıkla görüşlerinin de güçlendirilmesini hedefliyor. Ayrıca çok zayıf de sesleri de duyabilmeleri sağlamayı amaçlıyor.

Ancak uzmanlar, insanlığın bu gibi gelişmelere hazır olup olmadığını sorguluyor. Cyborg askerlerin hizmet süreleri dolup sivil hayata başladıklarında normal yaşantılarına devam edip edemeyeceklerine ilişkin de endişeler var.

Askeri alanda araştırmalar yürüten Peter Emanuel konuya dair şu değerlendirmelerde bulundu;

“ABD ordusu gelecek 30 yılda büyük bir yasal ve ahlaki ikilemle karşı karşıya kalacak. Yaralanan askerlere protez uzuvlar veya implantlar uygulanıyor ancak teknolojik olarak geliştirilmiş bu askerler için durum oldukça farklı. Yeni teknolojilerin uygulanmadığı askerleri düşünün. Bu onların morallerini ve geliştirilmiş Cyborg askerlerle ilişkilerini etkiler mi? Teknolojik olarak geliştirilmiş bir asker ABD’nin rakibi bir ülkeye seyahat etmek istese bu ‘süper’ yeteneklerin ülkeye girmesine izin verecekler mi?”

CCDC, sivil hayata döndüklerinde teknolojik olarak güçlendirilmiş askerlere karşı insanları daha duyarlı hale getirmek için çaba sarf etmek gerektiğini düşünüyor. Kurum ayrıca  söz konusu teknolojiye tabi olacak askerlerin diğer insanlara göre büyük avantajlara sahip olacağı ve yakın zamanda edindiği özelliklerle ilgili herhangi bir sorun hissetmeyeceğini de savunuyor.

CCDC söz konusu askerlerin 30 yıl içinde hizmete hazır olmasını hedefliyor.

Şarkul Avsat