Ciddeliler vegan hayata merhaba dedi

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen en büyük vegan etkinliği “Merhaba Vegan” LuLu Hipermarketi’nde gerçekleşti. Sağlıklı gıdalar konusunda farkındalık yaratmaya çalışan etkinlikle Suudi vegan sayısının arttığı gözlemlendi.

Etkinlikte sadece vegan yiyecekler sergilenmedi. Ithmed Makeupadında vegan bir makyaj mağazası sahibi olan May Shibah, vegan olmanın sadece diyetle ilgili olmadığını aynı zamanda yaşam tarzıyla da ilgili olduğunu söyledi.

Shibah,“Alternatif ilaçlara ve doğal maddelere dönüş yaptım. Vegan olmak sadece yemek tercihiyle ilgili değildir, veganlık kozmetikte de vardır. Şampuandan makyaj malzemesine kadar kullandığım her ürün tamamen doğal içeriklere sahip. Ithmed Makeup’daki malzemeler, meyveler, sebzeler, doğal yağlar ve mineraller, vücudumuza zarar verebilecek kurşun veya diğer tehlikeli bileşenler içermez” diye açıkladı.

Hayvanlar üzerinde test yapan markalara dair ise Shibah, “Kendimi güzelleştirmek adına bir hayvana işkence yapmak ve kullanım sonrası bu ürünün bana zarar verecek olması çok saçma” diye konuşuyor.

Shibah sözlerine ‘’Modern yaşam hayatımızı çok hızlı yaşamamıza neden oluyor ve bize yardım etmesi gereken şeyler sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle doğaya ve basit yaşam biçimine geri dönmeliyiz. Eğer bunu yaparsak bunun psikolojik ve fiziksel halimiz üzerinde etkisi çok olumlu olacaktır. Hatta böylece çevremiz bile normale dönecektir” diye devam etti.

VEGAN OLANLARIN SAYISI ARTTI

Orchid Sweets’in sahibi Leena Saleh yaptığı açıklamada vegan kız kardeşinden ilham aldığını söylüyor. “Dışarı çıktığımızda yiyemediği şeyler olurdu, bu yüzden onun diyetine uygun tatlılar yapardım. Bu da onu çok mutlu ederdi’’ diye konuştu.

Leena Saleh, Suudi veganların sayısında önemli bir artış olduğunu belirterek ‘’Ne zaman süpermarkete gitsem, bitki bazlı ürünlerin bittiğini görüyordum. Özellikle badem sütü ve hindistancevizi sütü gibi bitkisel sütler bulamıyordum. Bu etkinlikte bulabildiğime çok mutlu oldum. Ayrıca bugün burada bu kadar çok insan görmeyi beklemiyordum, gerçekten şaşırdım. Vegan diyeti ile ilgilenen bu kadar insanı görmek benim için sürpriz oldu, açıkçası bu farkındalığı gördüğüm için çok sevindim’’ dedi.

Vegan Dinozor’un kurucusu Mansour Barri, etkinlikten çok memnun olduğunu söyledi. Barri, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada ‘’Etkinlikte yer alan sayıda stand var ve bizim ürünlerimiz de hızla tükendi. Bu kadar sayıda katılımcı beklemiyordum, hatta yarısını bile olmaz diye düşünüyordum. Birisinin vegan olduğunu duyduğumda artık şaşırmıyorum. Vegan olmayan insanlar da bizi destekliyor” dedi.

Batı bölgesinde bulunan LuLu Hipermarket pazarlama direktörü Hatem Al-Obaidi, pazarın giderek büyüdüğüne dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: ‘’Toplumun tüm kesimlerini memnuniyetle karşılıyoruz; topluluğumuzdaki farklı milletlerden oluşan yerel ve uluslararası festivaller tüm yıl boyunca gerçekleşiyor. Bugün, ikinci kez Cidde’de “Merhaba Vegan” etkinliği, Suudi Krallığı’ndaki farklı yerlerinde aynı anda başladı. Bizler bu etkinlikler sayesinde sağlıklı gıda ve sağlıklı alternatifler konusunda farkındalık yaratmaya devam ediyoruz”

Arab News