Suudi Arabistan’ın yeni havaalanındaki dev akvaryumun açılışı yapıldı

Suudi Arabistan’ın batısındaki yeni Cidde Havalimanı, dünyanın en büyük akvaryumunun açılışını yaptı. Akvaryumda, havalimanına estetik bir şekil katması için aralarında nadir balıklarında olduğu 2 bin adet çeşitli türde balık bulunuyor.

Sivil Havacılık İdaresi’nin Resmi Sözcüsü İbrahim er-Rusa, yaptığı açıklamada, “Dünya havalimanlarındaki en büyük akvaryum, 14 metrelik yüksekliğe, 10 metre çapa ve 1 milyon litrelik Alman tuzu ilave edilmiş bir tatlı su karışımına sahip 26 derece sıcaklıktaki yeni Cidde havaalanındaki bu akvaryum oldu” dedi.

Bahçe ve yüksek hızlı tren

Cidde’deki yeni Kral Abdülaziz Havalimanı, 810 bin metrekarelik toplam alana ve tek seferde yıllık 30 milyon yolcu kapasitesine sahip olmasıyla bölgenin en büyük havalimanlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Yeni havaalanı tasarımları ve teknikleri, genel olarak Suudi Arabistan ortamından ve özellikle tarihi Cidde şehrinin çevresinden esinlenilen mimari tasarımlarla ön plana çıkarken, havaalanı tesislerine daha fazla estetik katan terminal kompleksi çevresine yeşil alanlar yapıldı.

Ortasında yüksek hızlı tren istasyonunun yer aldığı 18 bin metrekarelik iç bahçedeki ulaşım merkezinde, havaalanını Cidde’deki deniz ortamına benzeten bir grup mercan ve kızıl deniz balığının yer aldığı akvaryum ilave edildi.

Al Arabiya