Uluslararası alanda övgüler toplayan 5 Arap filmi

Şubat ayında dağıtılacak Oscar ödüllerine az bir süre kaldı. Ocak ayında ise ‘’Yabancı Dilde En İyi Film Oskar Ödülü’’ için aday olacak filmler açıklanacak.

Suudi yönetmen Haifaa Al-Mansour’ın “Mükemmel Adayı” dahil olmak üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrika (ODKA) bölgesinden bazı filmler Oscar ödülleri aday kategorisinde yer alıyor. Belediye seçimlerine katılarak ülkesinin ataerkil sistemine karşı duran Suudi kadın doktorun hikayesini anlatan film, 2017’deki 35 yıllık sinema yasağının kaldırıldığı Suudi Arabistan’ın Akademi Ödülleri’ne ilk adaylığı olması açısından özellikle önemlidir.

Film ayrıca, Cannes Film Festivali’nde 2018’den itibaren yapılmaya başlanan bir organizasyon olan Suudi Film Konseyi tarafından desteklenen ilk yapım.

Burada, uluslararası alanda beğeniler toplayan, izlemeye değer Arap filmlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz…

 

1.Vadjda (Vecide) – Suudi Arabistan

“Mükemmel Aday”, Al-Mansour’ın Oscar’a gönderilecek ilk filmi değil. Eleştirel açıdan beğenilen drama ‘Vecide’ Suudi Arabistan’ı  2013’te 86. Akademi Ödülleri’ne temsil eden ilk film oldu.

Suudi kadın film yapımcısının ilk filmi olan ‘Vecide’nin tamamı Suudi Arabistan’da çekildi.

Filmde 10 yaşındaki Vecide’nin öyküsü anlatılıyor. Vecide, küçük kız çocuğunun diğer erkek çocuklarla yarışmak için bir bisiklet satın alma isteği, geleneklere kafa tutması ve kadınların haklarına ışık tutması açısından önemli bir film olarak dikkat çekiyor.

 

2.Eshtebak (Çarpışma) – Mısır

Mısır film endüstrisi, dünya çapında beğeni kazanan filmler söz konusu olduğunda iyi bir geçmişe sahip.  Yönetmen Mohamed Diab’ın filmi ‘Eshtebak’ da (Çarpışma) bu filmlerden biri.

2013 yılındaki sokak protestoları ve ülkedeki siyasi ve sosyal istikrarsızlığın yaşandığı dönemde bir polis minibüsünde geçen film;  toplumda ortaya çıkan ideoloji ve kişilik çatışmalarını anlatıyor. Filmde gerilim ve ikilemlerin minibüse kapana kısılmış insanları nasıl etkilediği gözler önüne seriliyor.

Film 2016 Cannes Film Festivali’nde Un Certain Regard (Belirli Bir Bakış)bölümünün açılış filmi olarak gösterildi, daha sonra da uluslararası olarak Brezilya’dan Çin’e pek çok ülkede gösterime girdi.

Film, oyuncu Tom Hanks’in yönetmene yazdığı bir mektupla kamuoyunda da desteklendi. Hanks mektubunda ‘’ Filminiz bir çok insanı pek çok açıdan aydınlatıyor. Filminiz sayesinde izleyiciler insanlığın kırılgan bir topluluk olduğunu görecek ve hepimizin bu toplulukta ‘bir’ olduğunu anlayacak’’ diye yazdı.

3.Al-Janna Al-Aan (Cennet Şimdi) – Filistin

En İyi Yabancı Dil Filmi dalında Altın Küre kazanan ve aynı kategoride 78. Akademi Ödülleri’nde aday gösterilen ‘Cenneti Şimdi’, Filistinli yönetmen Hany Abu-Esad tarafından “siyasi meselelere sanatsal bir bakış açısı” olarak tanımlanıyor.

İNTİHAR BOMBACILARI

Film, Tel Aviv’de intihar bombacısı olmak için bir terörist grubu kuran iki arkadaşın kurgusal öyküsünü anlatıyor ve Filistin çatışmasının insani yönlerine derinlemesine bakıyor. Filmde iki arkadaş, patlayıcılarla dolu bir şekilde İsrail’e geçmeye çalışırlar, ancak sınır muhafızları tarafından takip edilir ve sonrasında ikisi farklı yerlere giderler. İki arkadaş yeniden bir araya geldiklerinde, karakterlerden biri  bombalama eyleminin yanlış olduğuna karar verir ve arkadaşını da bırakması için ikna etmeye çalışır.

‘Cennet Şimdi’ yönetmen Abu-Esad’ın tek Akademi Ödülü adaylığı değildi. 2013 Dubai Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmeni  Muhr ödülleri kazanan filmi ‘Omar’ 2014 Oscar’larında aynı kategoride yer almıştı.

4.Cafarnaum (Kefernahum) – Lübnan

Ünlü Lübnanlı film yapımcısı Nadine Labaki’nin yönettiği “Capernaum”, Beyrut’un varoşlarında yaşayan 12 yaşındaki Zain’in hikayesiyle belgesiz göçmenlerin, mültecilerin ve işçilerin karmaşık yaşamlarını anlatıyor.

Film dünya çapındaki gişede bütçesinin 17 katından daha fazla kazanarak 68 milyon dolar hasılat yaptı ve tüm zamanların en çok kazanan Ortadoğu ve Arap filmi oldu.

‘Capernaum’, 2018 Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’nü kazandı ve 91. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Dil Filmi için aday listesine girdi.

Labaki’nin diğer yapımları arasında ‘Karamel’ (Caramel) ve ‘Şimdi Nereye Gidiyoruz?’ (Whre Do We Go Now?) yer alıyor.

5.Theeb (Kurt) – Ürdün

Naji Abu Nowar’ın yönetmenliğini yaptığı filmde, profesyonel olmayan Bedevi oyuncuları oynadı. Film, 1. Dünya Savaşı sırasında Güney Ürdün’deki Wadi Rum çölünde geçen olaylara odaklanıyor. Kardeşlik ve ihanet üzerine kurulu film, aynı zamanda 1916 yılında Arap İsyanı başlamak üzere olduğu zamanda geçiyor.

2016’da “Theeb”, Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde alınan ilk Ürdün filmi oldu.

Ayrıca 69. İngiliz Akademi Film Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday gösterildi ve 71. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandı.

Arab News