BAE, yeni bir astronot arıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dün, ilk astronot Hazzaa Al Mansouri’nin yaklaşık iki ay önce gerçekleştirdiği başarılı uzay görevinin ardından, ikinci bir görev için yeni bir astronot aramaya başladı.

BAE Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid Al Mektum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “BAE’nin uzaydaki ikinci görevi için yeni bir astronot arıyoruz” dedi.

Dubai Emiri açıklamasında, “Kendisinde hırs, kararlık ve enerji gören kimseler, Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi’ne giderek kaydolsun. Görev devam ediyor… Uzay yürüyüşümüz başlangıç aşamasında” ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk astronot Hazzaa Al Mansouri, 25 Eylül’de, kendisine eşlik eden Rus kozmonot ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşarak 8 gün içerisinde 16 bilimsel deney gerçekleştirdi. BAE, uluslararası ortaklarıyla işbirliği içerisinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çeşitli deneyimler kazanmak istiyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşan Mansouri, ilk tur videosunu Arapça kaydederek, istasyon bileşenleri, cihazları ve ekipmanların yanı sıra astronotların günlük yaşamlarına dair açıklamalarda bulundu.

4 Ekim’de dünyaya dönen BAE’nin ilk astronotu için açıklama yapan Muhammed bin Raşid Al Mektum, “Edindiğimiz bilgi, deneyim ve başarıdan gurur duyuyoruz… Uzayda, nesiller boyu sürecek yeni rol için mutluyuz” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan konu ile ilgili açıklama yaparak, Mars’a ulaşana dek, bu yolculuğu sürdürme konusunda kararlı olduklarını dile getirdi.

Şarkul Avsat