BAE’de fakir ailelerin konut kredisi borçları silinecek

Dubai Başbakanı ve Hakimi Şeyh Muhammed bin Raşid, düşük gelirli Birleşik Arap Emirlikli (BAE) ailelerin Şeyh Zayed Konut Programı dahilinde aldıkları konut kredilerinin geri ödeme yükümlülüğünden muaf tutulacağını açıkladı.

Şeyh Muhammed cumartesi günü, ayda 15 bin Dirhem’den (23 bin 500 TL) az kazanan ailelerin borçlarının geri ödenmesinde muaf olacaklarını bildirdi.

ÖLENLER DE MUAF

Devlet haber ajansı WAM, ölen BAE’li vatandaşların ailelerin de bu ödemelerden muaf tutulacağını belirtti. Yapılan bu düzenleme, ailelerin mali yükünü hafifletmeyi amaçlıyor. Muafiyetten kaç ailenin yararlanacağı henüz belli değil.

Geçtiğimiz kasım ayında, Abu Dhabi Veliaht Prensi ve BAE Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı da olan Şeyh Muhammed bin Zayed, konut paketlerinde 5 binden fazla BAE vatandaşına dağıtılmak üzere milyarlarca dirhem verileceğini açıklamıştı. Şeyh Muhammed bin Zayed; Cumhurbaşkanı Şeyh Khalifa’nın direktifleri doğrultusunda vatandaşlara toplam 6.6 milyar dirhem (1.8 milyon dolar) değerinde kredi, ev ve arsa verileceğini söylemişti.

BAE Hükümeti, Konut Tahsis Komitesi’ne başvuran BAE vatandaşlarına uygun arazi, ücretsiz konaklama veya borç tahsis ediyor.

1999 yılında kurulan Şeyh Zayed Konut Programı, 25 yıllık bir süre içinde geri ödemeli faizsiz kredilerle düşük gelirli BAE’li vatandaşlara kolaylık sağlaması amacıyla kuruldu. Programda öncelik dullar, üst düzey BAE vatandaşları ve engelli kişilere veriliyor.

Arab News