Suudi öğrencilere 40 yıl önce dağıtılan beslenme menüsü

Suudi okullarında beslenme programının durdurulmasından bu yana 40 yıl geçmiş olmasına rağmen Suudiler, geçmişte okullarda dağıtılan beslenme menülerini anılarında saklamaya devam ediyorlar.

Eğitim Müzesi sahibi Ali el-Mubeyrik al-Arabiya ile yaptığı röportajda, “Suudi Arabistan Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim süreci için büyük destek sağladı ve öğrencileri teşvik etmek için okul yemeklerini onlara eğitim süreci boyunca ücretsiz sağladı.

Yemeklerin dağıtımı, Hicri 1391/1392 akademik yılında beş eğitim bölgesinde başladı, daha sonra içerik, yüksek kalite ve takip bakımından farklılık göstererek dağıtım çeşitli bölgelere genişledi ve Hicri 1400’de program durduruldu” dedi.

Mubeyrik, seksenli ve doksanlı yıllardaki öğrencilerin, o güzel günleri ve günlük olarak okulların önündeki soğutucu arabalarla ücretsiz dağıtılan öğünlerini hatırladıklarını vurguladı.

Eğitim Danışmanı Abdullah ed-Dahas, Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önce her öğrenciye okul beslenme programı aracılığıyla kahvaltı öğünü de verdiğini belirtti. Öğünde; İsviçre peyniri, portakal suyu, süt ve ekmek, bazen de tavuk, dana eti, yerfıstığı, kek gibi ürünlerin yer aldığını ifade etti.

Al Arabiya