Kral Selman, ez-Zeyani ile birlikte Körfez Zirvesi’nin başlıklarını gözden geçirdi

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz dün, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Abdullatif bin Raşid ez-Zeyyani’yi kabul etti. Görüşme sırasında KİK Yüksek Kurulu’nun 40’ıncı oturumunda ele alınması gereken konular ve Körfez ülkeleri ile eylemleri artırmanın yolları masaya yatırıldı.

Kral Selman’ın başkanlık edeceği ve yarın başlayacak olan KİK Yüksek Kurulu’nun 40’ıncı oturumuna Körfez İşbirliği Konseyi liderlerinin katılması bekleniyor.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, KİK Genel Sekreteri Dr. Abdullatif bin Raşid ez-Zeyyani aracılığıyla, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nahyan, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, Umman Sultanı Kâbus bin Said’in yanı sıra Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’yi gönderdiği mektupla KİK Yüksek Kurulu’nun 40’ıncı oturumuna katılmaya davet etti.

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr önceki gün yaptığı açıklamada, KİK Yüksek Kurulu’nun 40’ıncı oturumuna katılması için Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin de davet edildiğini söyledi.

KİK Genel Sekreteri ez-Zeyani daha önce yaptığı açıklamada, 40’ıncı Körfez Zirvesi’nden üye ülkeler arasındaki uyum, iş birliği ve entegrasyonu derinleştirecek yapıcı kararlar çıkacağına ilişkin duyduğu güveni dile getirmişti. Riyad’da gerçekleştirilecek KİK Zirvesi’nde üye ülkeler arasında siyasi, savunma, güvenlik, ekonomik ve sosyal alanlarda iş birliği ile entegrasyon sürecinin geliştirilmesi gibi birçok önemli konun masaya yatırılması bekleniyor. KİK üyesi ülke liderlerinin bölgesel ve uluslararası siyasi gelişmeler ile bölgedeki güvenlik durumunun üye ülkelerdeki güvenlik ve istikrara etkilerini ele alması bekleniyor.

Diğer yandan bugün başkent Riyad’da KİK bakanlarına yönelik olarak Körfez Zirvesi’ne hazırlık toplantısının yapılması planlanıyor.

Şarkul Avsat