Suudi cerrah ikiz ayırma operasyonlarıyla rekor kırdı

Amerikan kanalı ABC News, hayatının bir bölümünü dünyanın en karmaşık operasyonlarından biri olan yapışık ikizleri ayırmada harcayan ünlü Suudi Cerrah Dr. Abdullah er-Rabia hakkında ayrıntılı bir rapor yayınladı. Rapor, Rabia’nın 48 tane ikiz ayırma işlemi gerçekleştirdiğini ve bu sayıya ulaşan hiçbir cerrah olmadığını ortaya koydu.

Raporda, geçen otuz yıl boyunca, Çocuk Cerrahı ve Suudi Kraliyet Mahkemesi’nde Danışman olan Dr. Abdullah er-Rabia, dünyanın her yerinden fakir aileler için yapışık ikizleri ayırmaya yönelik bir program başlattığı belirtildi.

Rabia, Kasım ayında Libyalı yapışık ikizler Ahmed ve Muhammed’e yapılan 48. ameliyatı başarıyla tamamladı. Aynı zamanda kendisinin de ikiz kızları olan Dr. Rabia birçok çocuğu ayırmayı başardı.

ÜCRETSİZ AMELİYATLAR YAPTI

Riyad’daki Kral Abdullah Uzman Çocuk Hastanesi’nde bulunan Rabia İkizler Ayırma Programı, fonlarının çoğunu İslami ve kraliyet hayır kurumlarından sağlıyor. Suudi hükümdarı Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, ikizleri ayırma sürecini onaylıyor.

Dr. Rabia, ABC News’e 21 ülkeden gelen hastalar hakkında yaptığı açıklamada, “Hastaların seyahat ve masraflarının bedelini ödüyoruz. Bu operasyonların coğrafya, din veya politika ile ilgisi yok, bilim ve insanlığa dayanıyorlar” dedi.

Suudi Cerrah Dr. Abdullah er-Rabia

İkizlerin ayrılması operasyonunu ilk olarak 1990’ların başında yaptı ve uygulaması büyüdükçe, Sağlık Bakanı ve Kral Selman İnsani Yardım Merkezi Müdürü olarak Suudi hükümetinde görev aldı.

Kamu hizmetleri artmasına rağmen, birleşik ikizler için tıbbi programa vakit ayırmaya devam etti.

Rabia, “Sağlık Bakanı olduğumda bile ameliyatlar yapmaya devam ettim, çünkü haftasonu bunu yapsam da, insaniyetin şifanın bir parçası olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

BAŞLATTIĞI KAMPANYAYLA 100 İKİZ AYRILDI

Rabia, programının yaklaşık yüz hastayı ayırdığını ve bunların doksanının hala 2019 yılına kadar yaşadığını söyledi.

Rapor, yapışık ikizlerin nadir olduğunu ve Minnesota Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, bu durumun her 200 bin doğumda sadece 1 tanesinde bulunduğunu ortaya koydu. Güneydoğu Asya ve Afrika’da bu vaka 25 binde 1 ile en yüksek bölgeler arasında oldu.

LİBYALI İKİZLERİN HİKAYESİ

İkizleri birbirinden ayırma konusundaki dokunaklı hikayelerden biri Libyalı ikizler Ahmed ve Muhammed’e ait. İkizlerin ailesi, doğumdan önce kardeşlerin yapışık olduğunu öğrendikten sonra bir süredir kürtaj yapmayı düşünmelerine rağmen çocuklarını doğurmaya karar verdiler ve e-posta yoluyla ulaşarak operasyon için Riyad’a geldiler.

26 Haziran’da Ahmed ve Muhammed küçük bir Libya hastanesinde sezaryen ile doğdu. Kardeşler karın, pelvis, üçüncü bacak, bağırsak ve idrar organlarına yapışık bir şekilde dünyaya geldi.

Libyalı doktorlar, ikizlerin ebeveynlerine savaşın yıktığı Libya’da kimsenin riskli ayırma cerrahi operasyonu yapamayacağını söyledi. Ebeveynler sosyal medyada çözüm ararken ikizlerin babası internette Rabia programını buldu.

Dr. Rabia, ikizlerin babasının bir maille ulaştığını, yapışık ikizleri olduğunu ve onlara yardım edecek herhangi bir ülke aradıklarını yazdığını söyledi. Rabia, “Ben de hemen cevapladım ve bana detayları ve raporları vermesini istedim” dedi.

VELİAHT PRENS’İN YARDIMI

Rabia, raporları meslektaşları ile inceledikten sonra aileye yardım etmeye karar verdiklerini söyledi. Olayı Veliaht Prens’e sunduklarını ve Prens’in hemen onları getirtmesini ve hükümetin onları tamamen finanse edeceğini bildirdiğini söyledi.

Riyad’a vardıktan sonra prosedürleri tamamladıklarını ve süreci başlattıktan sonra 15 saatten fazla süren operasyonun başarıyla tamamlandığını ve ebeveynlerinin operasyonu canlı izleyebildiklerini belirtti.

Üç buçuk saatten fazla bir süre sonra ikizler ameliyathaneden yoğun bakım ünitesine nakledildi. Operasyon başarılı oldu ve ikisi de şimdi iyileşiyor. Ameliyat sona erdiğinde-Rabia ebeveynlerin odaya girmesine izin verdi.

Rabia, “İkizlerin babası gelip elimi öpmeye çalıştı fakat reddettim, sonra bana sarıldı” dedi.

İkizler yoğun bakım ünitesine taşındıktan sonra evine dönmek için hastaneden ayrıldığını söyleyen Rabia, ailesinin onun başarısını kutlamak için bir akşam yemeği hazırladığını ifade etti.

48’İNCİ AMELİYATINI YAPARAK REKOR KIRDI

Ahmed ve Muhammed’in operasyonu, Rabia tarafından yapışık ikizlerde yapılan 48. ameliyattı.

Eski hastalarının çoğuyla temas halinde olduğunu söyleyen Rabia, 2005’te Polonyalı ikizlerle tanışmasını anlattı, “Bu yıl Polonya’yı ziyaret ettim ve ikizler beni gördüğü zaman – şuan tahmin edebileceğiniz gibi 15 yaşındalar – bana koşarak sarıldılar. Ağlamaya başladığımda ikisi de ağlıyordu ve gerçekten duygusaldı. Ağlıyorum çünkü mutluyum.”

Raporda ikiz ayırma operasyonlarının sıklıkla gece geç saatlere kadar sürdüğü belirtiliyor. Rabia, “Fakat gerçekten mutlu uyuyorum, çünkü stres ve aşırı acı çeken bir ailenin yüzüne bir gülümseme getiriyorum. Gerçekten çok iyi hissettiriyor” şeklinde konuştu.

Al Arabiya