Abu Dabi’de inşa edilecek yeni kiliseyle 40 yıllık rüya gerçek oluyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin başkenti Abu Dabi’de inşa edilecek yeni kilise, Hindistanlılara ibadet yeri sunacak. Kilisenin inşaatına kısa süre içinde başlanacak. Güney Hindistan Kilisesi (Church of South India), Hristiyanlık’ın Protestan mezhebine mensup kişilere hizmet verecek.

Kilise, başkent yakınlarındaki Abu Mureika’da, inşası devam eden Hindu Tapınağı’nın yanındaki alanda yapılacak.

Kilise, uzun, dar pencereler ve kemerli bir kapı ile ibadet yerinin mimarisi İslami mimari tasarımlarına da sahip olacak.

KİLİSENİN ARSASINI VELİAHT PRENS BAĞIŞLADI

Kiliseye, dört dönümden fazla arazi Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed tarafından verildi.

Rahip Sojee Vergis John, “Bu, topluluğumuz için bir nimet ve bu ulusun (BAE) hoşgörüsünün bir işareti. Bu ülkede (BAE) dini özgürlüğün bir başka önemli göstergesi” dedi.

Abu Dabi’de, özellikle Güney Hindistan’daki Kerala eyaletinden gelen 750’den fazla cemaat üyesi, 40 yıl sonra nihayet kendi ibadet yerlerine sahip olacak.

Her hafta cuma ve pazar günleri, St Andrew Kilisesi’nde dua etmek ve dini ibadetlerini yerine getirmek için iki saat bir araya geliyorlar.

İnşaat yaklaşık 9 milyon Dirhem’e (2 miyon 450 bin dolar) mal olacak. Bu maliyetin, cemaat üyelerinden ve yardım severlerden gelen bağışlarla toplanması bekleniyor. Abu Dabi’de inşa edilecek olan ikinci Güney Hindistan kilisesi olacak, diğer kilise Füceyre Emirliği’nde bulunuyor.

1979 yılında 50 kişilik küçük bir topluluk olan cemaat, günümüzde ülke genelinde yaklaşık 6 bin üyeye ulaştı.

Dubai, Şarika, Abu Dhabi, Al Ayn ve Resü’l Hayme’de bulunan inananlar, BAE’deki Anglikan kiliselerinde ibadet ediyor.

İbadet edenlerin sayısının artması nedeniyle topluluk genellikle kiliselerin büyük salonlarında ve büyük tapınak alanlarında bir araya geliyor.

İnşaat için gerekli onayların alınması ve kilisenin 2021’in başında ibadet için açılması bekleniyor.

Kilise ayrıca, ülkenin en eski Anglikan Tapınağı olan St Andrew’s Kilisesi’nde son kırk yılda olduğu gibi diğer cemaatler için ortak salonlara da ev sahipliği yapacak.

Rahip John “BAE’de kardeşlik, arkadaşlık ve kabul ruhu var. Bu, BAE’yi uyum, barış ve dünya dinleri için ahlaki bir örnek yapar” diyor.

Kilise, eylül ayında Topluluk Geliştirme Dairesi girişiminin bir parçası olarak resmi statü ve ruhsat alan İslam dini dışındaki 18 ibadet yeri arasındaydı.

BAE’de çok uzun zamandır çok sayıda kilise var, bazılarına ülkenin kurucusu Şeyh Zayed tarafından yer verildi.

Güney Hindistan Kilisesi, eylül ayında resmi olarak kayıtlı beş yeni ibadet yeri arasında yer alıyor.

Güney Hindistan Kilisesi, Katolik Kilisesi’nden sonra Hindistan’daki en büyük ikinci Hristiyan kilisesi ve dünya genelinde dört milyondan fazla üyesi var.

The National