Bu termoslar kanser yapıyor! Dubai’de yasaklandı

Dubai Tüketici Dairesi, kansere neden olan asbest lifleri içerdiği için yasaklanan matara ve termos markalarının tam listesini açıkladı.

Geepas, Kitchenmark ve Homeway gibi popüler markaların ürünleri yetkililerce yasaklanan 41 ürün arasında yer alıyor.

Açıklama sonrasında geçen hafta perakendecilere, yürürlüğe giren bu ürünleri hemen raflardan indirilmesi talimatı verildi.

Tüketicilere ise kullanımı güvenli olduklarını garanti eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Uygunluk Değerlendirme Sistemi logosunu taşıyan ürünler satın almaları önerildi.

(Bu işaret BAE Standardizasyon ve Metroloji (Ölçübilim) Kurumu tarafından hazırlanıyor.)

Dubai’nin Ekonomik Kalkınma Kurumu’nun  Tüketiciyi Koruma Dairesi Başkanı Mohammed Lootah yaptığı açıklamada, ‘’Tüketiciyi Koruma Dairesi; tüketiciyi korumak, firmaların kanunlara uygun davranmalarını sağlayarak üretmiş oldukları asbest içeren termos ve mataraları piyasadan toplamalarında gerekli yönlendirmelerin yapılması  adına BAE Standardizasyon ve Metroloji Kurumu ile işbirliği içinde olan uzman bir ekip kurmuştur’’ diye konuştu.

Söz konusu ürünler; cam dolgusuyla yapılmış gibi görünmekte ve BAE’de popüler pek çok markada bulunmaktadır. Bu arada asbest;  etkili bir yalıtkandır ve bir zamanlar dünya genelinde binalar ve tüketim ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Ancak karışım olarak kullanıldığı zaman sağlık için çok büyük tehlikeler oluşturabilir. Örneğin, asbestli bir ürün kırıldığında kansere neden olan içeriğindeki maddeler, kullanan kişinin soluduğu havaya karışır. Bu yüzden dünyadaki pek çok ülkede benzer kısıtlamalar ve yasaklamalar getirmiştir.

The National