Dubai şeyhlerinin paralarını harcamak için buldukları 19 çılgın yol

Ortadoğu’daki büyük petrol rezervleri sayesinde Dubai’deki şeyhler çok fazla paraya sahipler. Bazı şeyhler milyarlarla ifade edilen rakamlardaki zenginlikleri ile dünyanın en zenginleri arasında yer alıyorlar. Peki, nereyse istedikleri her şeyi elde edebildiklerine göre, bu milyarderler bu kadar çok parayı nereye harcıyorlar?

Dubai’deki şeyhler, milyarlarını harcamak için son derece yaratıcı şeyler buluyorlar. Dubai caddelerinde Lamborghini ya da Ferrari görmek yeni bir şey değil, ama diğerlerinden farklı olması için zaten pahalı olan bu araçları altın ya da elmasla kaplamak iyi bir fikir olmaz mı? Fakat trafikte zaman geçirmek size uygun değilse caddeden ayağınızı kesecek bir helikopter sizi istediğiniz yere götürebilir.

Lamborghinilerin tepesindeyken rastgele aslanlarla oynamaktan, her şeyi ama her şeyi altınla kaplamaya kadar Dubai’deki şeyhlerin para harcamayı sevdiği 19 şeyi aşağıdaki yazıda bulacaksınız.

TRAFİKTEN KURTULMAK İÇİN HELİKOPTER ALMAK

Dubai caddeleri New York ya da Paris sokakları kadar tıkalı olmasa da kimse trafikte zaman kaybetmeyi sevmez, bu yüzden de Dubai şeyhleri bir yerden bir yere itmek için daha hızlı bir yol buldular. Bir milyoner değerli vaktini trafikte bekleyerek harcamayacağı için, kendisini ve tabii ki arabasını da bir yerden bir yere götürmesi için helikopter çağırmak en iyisi olacaktır.

DEVE YARIŞINDA JOKEY YERİNE ROBOT YARIŞTIRMAK

Deve yarışı, Ortadoğu’daki en eski yarışlardan biridir ve Gingrich 360’a göre yarış kulübü, Arap Körezi boyunca zengin üyeleri çekmektedir. Tarih boyunca, develere çok genç ve ufak tefek erkek çocukları binmekte ve jokeylik yapmaktadır, bazıları çok zekice bir düşünceyle uzaktan kontrol edilen robot jokeyler kullanmayı düşündü, böylece  zengin deve sahipleri de paralel olarak yarışa katılabilecekti.

ARABALARI PAHALI MÜCEVHERLERLE SÜSLEMEK

Dubaili Şeyhler araçlarını tamamen değiştirme konusunda çok uzun boylu düşünmüyorlar. Lüks araçlarına yaptıkları en delice şeylerden biri de onları tamamen altın kaplamak. Zengin şeyhler Bentley, Ferrari, Lamborghini gibi pahalı araçlarını diğerlerinden farklı göstermek için değerli metalle kaplıyorlar.

80 ŞAHİNİ KENDİ ÖZEL UÇAĞI İLE TAŞIMAK

People dergisindeki bir fotoğrafa göre, İran Körfezi bölgesinde birinci sınıf uçuşta en az 80 şahinin kendi koltuğunda uçarken gösteriliyor. Gerçekte bu kuşları bir uçakta görmek yaygın bir durum değilse de asıl şaşırtıcı olan  bir uçakta tek bir uçuşta  bu kadar çok kuşun bir arada olmasıdır. Bir Reddit kulanıcısı Basra Körfezi bölgesinde bir uçakta kuş sayısı altı ile sınırlandırıldığından bu kuşların çoğunlukla birinci sınıfta yolculuk ettiğini belirtiyor.

YENİ EVLİLERE ALTIN TUVALET HEDİYE ETMEK

Ellerindeki muazzam miktardaki para ile Dubaili yeyhler en güzel ya da en tuhaf hediyeyi veren kişiler olabilirler. Economic Times’a göre bir kral kızına düğün hediyesi olarak altından yapılma bir tuvalet hediye etti. Tuvalet tamamen altınla bezeli idi ve altın klozet ve altın bide de (taharetlik) fotoğrafta görülmektedir.

EVCİL ÇİTA İLE ARABA GEZİNTİSİ YAPMAK

Sadece Ortadoğu’da görebileceğiniz başka bir şey de şehirde arabasına alığı evcil çita ile araba turuna çıkmış bir yeyh olacaktır. Bu büyük kedi sahibinin yanındaki yolcu koltuğunda, pençesini aradaki kolçağa dayamış otururken son derece rahat görünüyor. Middle East Eye’a göre Birleşik Arap Emirlikleri egzotik hayvanların sahiplenilmesine izin vermiyor olsa da bazılarının sevgili vahşi evcil hayvanlarından kolay kolay ayrılamadığı ortada.

LÜKS ARABALARI DAHA DA LÜKS HALE GETİRMEK

300 bin elmasla kaplanmış ve mink kürkle döşenmiş bu Mercedes SL 600 4,8 milyon $’lık fiyatıyla dünyanın en pahalı arabası. Car From Japan’a göre bu araç 2007 yılında Mercedes –Benz SL 550’nin 50. yıldönümü kutlamaları için Dubai Auto-Show’da sergilendi. Arabanın sahibi dünyanın en zengin 10 kişisi içinde yer alan Suudi Prensi Velid.

DÜNYANIN EN GENİŞ TEMATİK PARKINI YAPMAK

Dubai, dünyanın en büyük kapalı tematik parkını kurmak için tam 1 milyar dolar harcadı. IMG World of Adventure adı ile açılan tam 28 futbol sahası büyüklüğündeki parkta bulunan ve  CNN’in bildirdiğine göre emirlikteki en hızlı ve uzun roller-coaster olan Velociraptor, bu parkın adeta imzası olan bir parkur.

GÖKYÜZÜNDE TENİS OYNAMAK

Dünyanın en yüksek tenis kortunun Dubai’de olduğunu öğrenmek şaşırtıcı olmayacaktır. Inabitat’a göre Burj El Arab Oteli’nin bir parçası olarak, Dubai Duty Free Erkekler Açık Hava Şampiyonası’ndan önce açılan, yerden 1000 feet yüksekte iki tenis kortu büyüklüğündeki bu yeşil alan, tenis oyuncuları Andre Agassi ve Roger Federer’in gökyüzünde yaptıkları karşılaşmaya ev sahipliği yaptı.

ÇEVRE DOSTU OLARAK ARABALARI BIRAKIP DEVELERİ DEVREYE SOKMAK

Gulf News’a göre, BAE; taşımacılık, et ve süt kaynağı olması bakımından tarih boyunca  develere bağlılığı ile tanınıyor. Günümüzde pek fazla insan develeri taşıma için kullanmasa da fotoğrafa göre, Dubai şeyhlerinden biri çevre dostu davranmak isteyip Lamborghini’sini evde bırakmış gibi.

ATLARI, ATLARA MAHSUS OTELE BIRAKMAK

Dünyanın en lüks at ahırları Dubai’dedir ve görünüşe göre, bu atlar dünyadaki pek çok insandan çok daha iyi koşullarda yaşamaktadır. Pop Sugar’a göre Dubai Cup sırasında bu atlara en özenli şekilde bakılmış ve mermer zeminli ahırlarda kalmışlardı. Bu at ahırlarının dünyada benzeri bulunmamaktadır.

BU ATM’YE NAKİT VERİN VE ALTIN KÜLÇENİZİ ALIN

Atlas Obscura’ya göre dünyanın altın veren ilk ATM’si 2010 yılında Abu Dabi’de Emirate Palace Otel lobisinde hizmete girdi. Zenginler için yapılmış bu ATM 1,5 ve 10 gram ağırlığında 24 ayar külçe altın vermektedir ve altının gerçek zamanlı fiyatını belirleyen bir bilgisayara bağlıdır. Bu ATM makineleri artık dünyada da yaygınlaşmakta ve Las Vegas’taki Golden Nuggets Otel lobisinde de bulunmaktadır.

FERRARİ İLE EVE SERVİS

McDonald’s  sadece eve servis yapmakla yetinmeyip de Lamborghini ya da Ferrari ile teslimat yapan bir fast food zincirine sahip olma fikri ile ortaya çıktığında çemberin dışına çıkmış oldu. Böylece bir dahaki sefere bir Dubai Şeyhi Big Mac ve patates kızartası istediğinde kapıyı açtığı zaman çok daha hızlı teslimat yapan bir kurye ile karşılaşabilecek.

POLİS MEMURLARI DA TARZ SAHİBİ ARABA KULLANMAK İSTER

Dubai’deki polisin bile tarz sahibi olması gerekiyor. Dubai Polis Kuvvvetleri, sokaklarda devriye gezmek için, Aston Martin, Audi R8, Ferrari ve Lamborghini Aventador dahil olmak üzere birçok egzotik ve yüksek performanslı araç aldı. Bu arabalar genellikle turist bölgelerinde devriye gezerken kullanılıyor.

HER ŞEYİ AMA HER ŞEYİ ALTINLA KAPLAMAK

CNN’e göre Dubai’de altın hala büyük bir pazara sahiptir ve burada yaşayan en zengin kişiler her şeyi altınla kaplamaya bayılıyorlar. Arabaları altın kaplamaktan, yemeklere ve kokteyllere katmaya hatta langırt masasını altın kaplamaya kadar varan bir merak söz konusu. Dubai’nin zenginliği para ile ne kadar yaratıcı olabileceklerini göstermeye yetiyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK KAPALI KAYAK OTELİNİ İNŞA ETMEK

Dubai, her şeyin en büyüğünü seviyor, bu nedenle sıcak çölün ortasında dünyanın en büyük kapalı kayak otelini kurmuş olmaları çok da şaşırtıcı değil. Travel Online’a göre Emirates Mall’da bulunan kayak oteline sıcaklık sürekli 33 derece Fahrenheit ve çeşitli kayak seviyeleri için beş farklı kayak pisti bulunuyor.  Ayrıca park, ziyaretçilerin kullanımına hazır olduğu için gereken kıyafet ya da takımlar için alış verişe çıkmaya gerek yok.

ATA BİNER GİBİ ASLANA BİNMEK

Yetişkin bir aslana bir adamın bindiğini görmek, sadece Dubai’de karılaşabileceğiniz bir şeydir. Umarız ki bu adam hayatı boyunca bu iri kedilere at gibi binebilecek kadar uzun vakit geçirir. Bu hayvanlar kesinlikle evcil hayvan gibi görülmemelidir, fakat Dubai şeyhlerinin bu kadar çok para ile bir aslanı evcil hayvan olarak görmesi ya da onu bir binek hayvanı olarak kullanması yeni  bir şey değildir.

PAHALI ARABASININ ÜSTÜNDE ASLANLARLA UZANMAK

CNN’e göre, aslan sahibi olmak, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir statü göstergesidir, fakat bir aslan sahibi olmanın cezası 136 bin Dolar’dır. Bu cezayı ödeyen Dubai şeyhleri, evcil aslanı ile oynamaya devam etmektedir.

ARABASINI MÜMKÜN OLDUĞUNCA EŞSİZ HALE GETİRMEK

En pahalı ve lüks arabaya kimin sahip olabileceği konusunda Dubai’de rekabet çok fazladır. Altın kaplama Lamborghini ya da elmasla bezeli Mercedes Benz daha evvel görüldüğüne göre üst düzey bir off-road deneyimi için yan yana birleştirilmiş iki Jeep Wranglers yeterince iddialı olur mu acaba?

The Travel