Irak Genelkurmay Başkanı: Meşru talepleri yerine getirilinceye kadar göstericileri koruyacağız

Iraklı protestocular bugün ülkenin güneyinde bulunan Basra’daki Rumeyla petrol sahasına giden yolu keserken, güvenlik güçleri şehirdeki alarm seviyesini en üst düzeye çıkardı. Irak Genelkurmay Başkanı Osman El-Ganemi yaptığı açıklamada meşru talepleri yerine getirilinceye kadar göstericileri koruyacaklarını ifade etti.

Bağdat’ta halk protestoları devam ederken, Kerbela’daki protestocular, güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen valilik binasına baskın yapmaya çalıştı.

Öte yandan, Irak Genelkurmay Başkanı Osman El-Ganemi, protestoculara hitaben, “Güvenlik güçleri, meşru talepleriniz karşılanıncaya kadar sizi korumak için meydanlarda bulunacak” şeklinde bir konuşma yaptı.

Irak resmi haber ajansı INA’ya göre 10 Aralık 2017’de ülkenin büyük bir bölümünü işgal eden DEAŞ’ın ülkeden çıkarıldığı ‘Zafer Günü’nün yıldönümü vesilesiyle bir konuşma yapan el-Ganemi şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, terör örgütü DEAŞ’a karşı kazanılan büyük zafer gününün yıldönümü. Şehit ve yaralıların kanlarıyla topraklarımız tüm Iraklıların nesiller boyunca gurur duyacağı tarihi bir zafer kazandı. Bugün, meşru haklarını talep eden göstericiler ile onları koruyan Irak ordusundaki kardeşleri arasında büyük bir uyum görüyoruz. Kardeşlerim! Anayasa tarafından garanti edilen meşru talepleriniz yerine getirilinceye kadar ordunuz ve güvenlik güçlerinizin sizi korumak için orada bulunduğunu bilin.”

Iraklı kaynaklar, Asaib Ehlu’l Hak lideri Kays el-Hazeli’nin Irak’ta bugün düzenlenen gösterilen yıkıcı olacağı ve ölümler yaşanabileceğine ilişkin ifadelerinin ardından güvenlik güçlerinin bugün gösteriler sırasında meydana gelebilecek herhangi bir ihlali önlemek için bir takım tedbirler aldığını bildirdi.

Irak Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak ise Haşdi Şabi’nin Bağdat’taki unsurlarını çekme kararı aldığını öne sürdü.

Şarkul Avsat