Muhammed, ABD’deki en popüler ilk 10 isim arasına girdi; İslamofobikler korktu!

Muhammed ismine gördüğümüz ya da duyduğumuz zaman hepimiz İslam peygamberinin adını taşıyan birini tanıdığımızı fark ediyoruz. Bu isim dünyadaki en yaygın isimlerden birisi.

Görünüşe göre bu durum Amerika Birleşik Devletleri’nde de farklı değil. İnteraktif bir ebeveynlik sitesi olan BabyCenter, 2019 yılında en popüler isimlerinin olduğu bir liste hazırladı ve Muhammed adı listedeki 10. sırada yer aldı. Muhammed adı ilk defa ‘ilk 10’ içinde gözüküyor. Bu isim iki yıl önce, 14. sırada yer alıyordu ve o zamandan bu güne tam dört basamak atladı.

BabyCenter Genel Yayın Yönetmeni Linda Murray bir basın açıklamasında ‘’Muhammed dünyanın dört bir yanındaki BabyCenter bebek ismi listelerinde hızla yükseliyor, bu yüzden kısa sürede ABD’nin ilk 10’una gireceğini bekliyorduk. Müslüman aileler genellikle ilk doğan oğulları için peygamberi onurlandırmak ve çocuğa bereket getirmesi için Muhammed ismini seçiyor. Bu ismin birden fazla söylenme şeklinin  olması (Mohammed, Mohamad, Muhammad, Muhammed) ismin ilk 10’a girmesine yardımcı oldu” diye konuştu.

Ebeveynlik sitesinin de vurguladığı gibi, bu yıl ABD’de Arap isimleri artmaya başladı; hem Muhammed (Arapça’da övgü demek) hem de Aaliyah (Arapça’da yücelik demek) her ikisi de bu yıl ilk 10’da yer aldılar.

2019 ilk 10 isim


Kızlar               Erkekler

Sophia             Liam
Olivia               Jackson
Emma              Noah
Ava                  Aiden
Aria                  Grayson
Isabella           Caden
Amelia             Lucas
Mia                  Elijah
Riley                Oliver
Aaliyah            Muhammed

2013’TE İLK 100’E GİRDİ
ABD’deki Muhammed isminin popülaritesi, aşağıdaki grafikte vurgulandığı gibi, 1995’ten bu yana çarpıcı bir şekilde arttı. Muhammed adı ilk olarak 2013’te ilk 100’e girdi ve popülaritesi o tarihten beri git gide artıyor.

Çevrimiçi ebeveynlik platformu, 2019 boyunca ABD’de yaklaşık 600 bin kayıtlı kullanıcıya doğan bebeklerin adlarını sorduktan sonra bu sonuçları çıkardı. Daha sonra söylenişi aynı  ama yazımı farklı olan isimleri bir araya getirdi (Mohamed veya Muhammad gibi) ve en son listeyi oluşturdu.

ISLAMOFOBİKLER TEHDİT OLARAK ALGILADI!

Ancak bu durum, ülkedeki sağcı İslamofobikler arasında popüler görünmüyor. Birçok Twitter kullanıcısı, ismin popülerliğine “endişe” ve “ürpertici” yorumunu yaptı. Öyle ki bu ismi duyan kişiler bunu bir tehdit olarak algılıyor.

Step Feed